- Začať s podnikaním je pre mnohých ľudí náročné
- Pomôcť im však môže príspevok
Údaje Finstatu ukazujú, v roku 2023 došlo na Slovensku k ukončeniu činnosti doteraz najvyššieho počtu živností, a to viac ako 52-tisíc.
Naopak, počet novozaložených živností stagnoval a bol o niečo nižší než v roku 2022 a 2021. Celkovo v roku 2023 vzniklo menej ako 55-tisíc nových živností. Je dôležité však upozorniť, že nie je možné jednoznačne rozlíšiť medzi ukončením alebo zrušením živnosti a jej následným obnovením.
Mnoho sezónnych živnostníkov v oblasti gastronómie alebo stavebníctva preruší alebo zruší svoju živnosť počas sezóny z dôvodu daňovo-odvodovej optimalizácie a následne ju obnoví v nasledujúcom roku.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch, aj v roku 2023 bolo založené najviac živností v sektore stavebníctva (15 319), a to takmer v rovnakom rozsahu ako predchádzajúci rok. Druhým najfrekventovanejším odvetvím, hoci s medziročným poklesom o 3 %, boli služby.
Tretím najpočetnejším odvetvím bolo maloobchod, kde sa založilo viac ako 4-tisíc živností, čo predstavuje zvýšenie o štvrtinu oproti roku 2022. Zaujímavým trendom je takmer trojnásobný nárast v počte živností v oblasti projektovania a inžinierstva.
Živnostníci pocítili negatívne dopady nepriaznivej situácie na realitnom trhu. V oblasti stavebníctva sa v roku 2023 ukončilo najviac živností, konkrétne 14 650, čo predstavuje medziročný nárast o 42 %. Naopak, počet zaniknutých živností v oblasti sprostredkovania, financií a nehnuteľností výrazne nezvýšil.
Druhým najviac postihnutým odvetvím sú služby, kde došlo k ukončeniu viac ako 5-tisíc živností. Tretím v poradí je maloobchod, kde zaniklo 4 104 živností.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Pomôcť môže aj príspevok
Začiatky vlastného podnikania bývajú náročné. Pomôcť však môže príspevok na podnikanie, ktorý podľa portálu Podnikám.sk uľahčí podnikateľské začiatky nejednému živnostníkovi.
Výška tohto príspevku nie je veľmi vysoká, no určite dokáže pokryť počiatočné výdavky napríklad na zariadenie kancelárie. Príspevok na podnikanie je záležitosťou úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Na jeho získanie je potrebné splniť niekoľko podmienok. V prvom rade musí byť záujemca aspoň 3 mesiace zapísaný v evidencii uchádzačov o prácu. Druhou podmienkou je evidencia minimálne 12 mesiacov. Táto podmienka sa však týka tých, ktoré 6 mesiacov pred zaradením do evidencie ukončili, prípadne pozastavili vykonávanie podnikateľskej činnosti.
Živnosť musí fungovať minimálne 2 roky a nesmie dôjsť k jej pozastaveniu. Taktiež je podmienkou to, že žiadateľ plánuje vykonávať živnosť v súlade s pravidlami živnostenského zákona a tiež plánovanie poľnohospodárskej výroby v súlade so zákonom o súkromnom podnikaní občanov.
Výška príspevku na SZČ od 1. januára 2024:
Výška príspevku v Eur | 100 %
najviac |
60 %
najviac |
40 %
najviac |
kraje s priemernou MEN ≤ ako je celoslovenský priemer: 3-násobok CCP | 5 650,86 | 3 390,52 | 2 260,34 |
kraje s priemernou MEN > ako je celoslovenský priemer: 4-násobok CCP | 7 534,48 | 4 520,69 | 3 013,79 |
Úrad poskytne až 60 % výšky príspevku do 30 kalendárnych dní od dátumu uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku. Zvyšných 40 % príspevku úrad poskytne príjemcovi po predložení prvej správy o prevádzkovaní Samostatnej Zárobkovej činnosti (SZČ) a o čerpaní poskytnutého príspevku, avšak až po uplynutí 12 mesiacov neprerušeného prevádzkovania SZČ.
V každom roku neprerušeného fungovania SZČ počas dvojročného obdobia prevádzkovania príjemca príspevku predkladá správu o činnosti SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku.
Mohlo by vás zaujímať: Slováci môžu získať aj 100 eur navyše. V hre je zvyšovanie jedného z populárnych príspevkov