- Po úmrtí životného partnera majú Slováci nárok na pomoc od štátu.
- Nebudú ju však poberať večne.
V prípade úmrtia manžela alebo manželky má dotknutá osoba nárok na pozostalostný dôchodok. Tento nárok vychádza z výpadku príjmu v domácnosti po stratenej osobe, informuje portál Finsider.
V takom prípade je vyplácaná vdovská alebo vdovecká penzia, pričom aktuálne platia rovnaké podmienky pre získanie oboch typov dôchodku. Kľúčovým predpokladom pre nárok je manželský status pred úmrtím jedného zo životných partnerov.
Ďalej je dôležité poznamenať, že pozostalostný dôchodok sa zvyčajne vypláca po dobu dvoch rokov od úmrtia partnera, a po tomto období Sociálna poisťovňa poskytuje túto formu dôchodku len v špecifických prípadoch.
Nárok na vdovský či vdovecký dôchodok existuje výlučne v prípade manželstva. Štát teda nevypláca túto formu dôchodku ľuďom, ktorí žili s partnerom či partnerkou v jednej domácnosti, ale nezosobášili sa.
Toto pravidlo platí aj v prípade dlhodobého spoločného života a existencie detí. Pozostalostný dôchodok sa môže začať vyplácať od dátumu úmrtia manžela alebo manželky uvedeného v úmrtnom liste alebo v oficiálnom rozhodnutí súdu, ktoré vyhlasuje partnera za mŕtveho.
Vdovský či vdovecký dôchodok je odvodený zo starobného alebo invalidného poistenia. To znamená, že manžel alebo manželka museli pred úmrtím platiť sociálne poistenie, buď ako zamestnanci, živnostníci s vlastným platením poistného, alebo dobrovoľne poistení. V niektorých prípadoch sa zohľadňuje aj obdobie, keď za nich štát odvádzal poistné.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Aká je výška tejto penzie?
Sociálna poisťovňa na svojom webe uvádza, že výška vdovského dôchodku závisí od niekoľkých faktorov. Konkrétne je to 60 %:
- Starobného dôchodku, na ktorý by mal alebo mal nárok zomrelý manžel ku dňu úmrtia.
- Invalidného dôchodku, na ktorý by mal alebo mal nárok zomrelý manžel ku dňu úmrtia.
- Predčasného starobného dôchodku, ktorý bol priznaný zomrelému manželovi.
Dĺžka trvania manželského zväzku neovplyvňuje nárok na vdovský dôchodok, a to bez ohľadu na spoločné bývanie manželov alebo plnenie spoločenskej funkcie manželstva.
Nárok na vdovský dôchodok vzniká v nasledujúcich prípadoch. V prvom prípade ide o situáciu, kedy ste vdovcom po manželke, ktorá ku dňu úmrtia prijala starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo mala nárok na predčasný starobný dôchodok.
Nárok tiež vzinká v prípade, že zosnulá manželka ku dňu úmrtia nepoberala žiadny z vyššie uvedených dôchodkov, ale splnila podmienky na získanie starobného dôchodku.
Ak došlo k úmrtiu v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, nárok na túto penziu vzniká tiež.
V poslednom rade vzniká nárok na poberanie pozostalostnej penzie, ak vaša manželka ku dňu úmrtia nevyberala starobný, predčasný starobný ani invalidný dôchodok, ale mala požadovaný počet rokov dôchodkového poistenia potrebný pre nárok na invalidný dôchodok.
Mohlo by vás zaujímať: V ťažkých začiatkoch pomôže príspevok. Slováci o ňom nevedia, dosahuje tisíce eur