V slovenských vlakoch sa možno dočkáme tejto vychytávky. Mnohých by potešila

  • Česká republika chce vo vlakoch zlepšiť kvalitu mobilného signálu a internetu.
  • Na projekt má vyčlenené peniaze z eurofondov.
  • Podobný projekt by chcelo získať aj Slovensko.
Ekonomika Rôzne vychytávky zlepšia kvalitu internetu vo vlakoch
Rôzne vychytávky zlepšia kvalitu internetu vo vlakoch. Zdroj: shutterstock.com/kudla/sergey causelove
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Kto často cestuje vlakom, tak vie, že s internetovým pripojením to nie je vždy ružové. To by sa ale mohlo v najbližšom období zmeniť. Téme sa venoval technologický portál Živé.

Hlavný problém horšieho signálu a internetu vo vlakoch je v tom, že vlakové vozne podstatne tlmia signál mobilných sietí, pričom sa tento problém týka všetkých typov moderných vozňov.

Mobilný signál teda nie je schopný prejsť do vozňov v dostatočnej kvalite. Inak povedané, ak internet funguje, tak je jeho odozva neprimerane dlhá a spomalená. To pre cestujúceho znamená hlavne dlhé načítavanie webových stránok a podobne.

Vzorom pre Slovensko by mala byť susedná Česká republika. Tamojšia vláda chce dotovať vlakovú dopravu s cieľom zlepšenia kvality mobilného signálu vo vlakoch, ale hlavne chce priniesť kvalitnejší a stabilnejší internet.

Internet vo vlakoch by mal byť lepší

Internet vo vlakoch by mal byť lepší. Zdroj: shutterstock.com/GaudiLab

K uskutočneniu tohto plánu má už skutočne blízko, aktuálne už je návrh vo forme dotačnej výzvy. Na prípadné pripomienky je ešte čas do konca marca. Avšak, ak aj schválenie prejde, reálne sa výsledky dostavia až koncom budúceho roka.

Predmetná investícia povedie k vybaveniu osobných železničných vozňov opakovačmi signálu pre pokrytie mobilným signálom 5G alebo pasívnymi stenami či oknami. Cieľom je zabezpečiť mobilné pokrytie železničných vozňov signálom vo vnútorných priestoroch.

Toto zlepšenie internetu sa očakáva na hlavných trasách označovaných ako TEN-T. Menšie linky si na tieto vychytávky zrejme počkajú o niečo dlhšie. Celú investíciu budú zastrešovať hlavne peniaze z eurofondov.

Tento projekt sa zapáčil aj Slovensku, ktoré by taktiež chcelo mať niečo podobné, keďže kvalita signálu a internetu v našich vlakoch nie je na najlepšej úrovni. Zatiaľ je to vo fáze diskusie.

Regulačný úrad je dôverne zoznámený s projektom Českého telekomunikačného úradu (ČTÚ) a má záujem ho implementovať aj na Slovensku. Vedie sériu rozhovorov s Dopravným úradom, operátormi, železničnými prepravcami a Železnicami SR v záujme prípravy podkladov pre možnosť čerpať na tento účel prostriedky z európskych fondov podobne ako je tomu v Českej republike.

Na tento projekt, ktorý sa spája aj s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na čele s Richardom Rašim (Hlas-SD), by sa mohli nájsť peniaze z plánu obnovy.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

ZSSK prekvapili nasadením trojice nových vlakov

Konkrétne ide o trojicu moderných dvojposchodových vlakov s celkovou kapacitou 1 350 cestujúcich na jeden vlak. Ďalšou dobrou správou je, že v priebehu nasledujúcich týždňov pribudne ešte jeden takýto vlak.

ZSSK na ne mala peniaze z eurofondov, pričom dokopy vyplatila čiastku 77 miliónov eur. Nebude v nich chýbať funkčná klimatizácia a v zime kúrenie. Taktiež by mali byť tichšie a pohodlnejšie pre cestujúcich.

Nové vlaky budú zatiaľ jazdiť na trase medzi Bratislavou a Novými Zámkami, prípadne Trenčínom. Neskôr ZSSK predĺži ich trasu až po Žilinu. Na iných tratiach ich zatiaľ neuvidíme.

Prečítajte si aj: Železnice vytiahli eso z rukáva. Touto novinkou potešia mnohých cestujúcich

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.