- Známy ekonóm Peter Schiff verí, že svet zasiahne v roku 2024 recesia
- Inflácia údajne začne opäť rásť, keďže FED zníži úrokové sadzby
Známy ekonóm Peter Schiff nedávno varoval pred veľkým prekvapením v podobe recesie, ktorá má zasiahnuť globálnu ekonomiku. Údajne ale nepôjde iba o pokles globálneho hrubého domáceho produktu (HDP), ale aj o ďalší nárast inflácie, uvádza správa News Bitcoin. Čo má byť hlavným spúšťačom tohto negatívneho scenára?
Recesia klope na dvere, varuje Schiff
Americká centrálna banka (FED) údajne začne znižovať úrokové sadzby, čo má vytvoriť tlak na opätovné spustenie vyššej inflácie. Schiff v statuse na sociálnej sieti X (Twitter) vysvetlil, že investori veria, že FED skutočne dokázal obnoviť cenovú stabilitu bez toho, aby spôsobil recesiu. Podľa ekonóma sa jej ale v roku 2024 už nevyhneme.
Investors are convinced the #Fed has succeeded in restoring price stability without causing a #recession, pulling off a miraculous soft landing. The big surprise in 2024 will not only be that the #economy crashes into recession, but that high #inflation returns with a vengeance.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) December 27, 2023
Ekonóm ďalej pokračoval, že index amerického dolára DXY klesol prvýkrát od júla pod hladinu 101 bodov, čo je o viac ako 12 % menej v porovnaní s rokom 2022. Nárast takmer 30 % od roku 2021 bol hlavným dôvodom, prečo sa inflácia tak výrazne znížila. Tieto zisky však môžu byť v roku 2024 stratené kvôli ďalšiemu inflačnému tlaku.
Zvýšenie cien bude stimulované aj obchodným deficitom s tovarom, ktorý stúpol na 90,3 miliardy dolárov, keďže pokles exportu prevýšil pokles importu. Tento stav naznačuje slabú ekonomiku a zvýšenie cien dovážaných tovarov v USA. Recesiu údajne nezastavia ani vládne výdavky, ktoré ju majú iba oddialiť.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Boj s infláciou neskončil
Už skôr sme informovali, že Schiff verí v negatívne dopady nedávnych udalostí. Dokonca uviedol, že má v budúcnosti dôjsť k masovému exodusu globálnej rezervnej meny. Tieto poplašné správy však zatiaľ nie sú relevantné, pretože k dedolarizácii a kolapsu národných mien nedochádza.
Inflácia v USA prestala klesať už v júni 2023, kedy dosiahla celoročné minimum 3 %. Odvtedy medzimesačne tempo rastu cien stúplo na 3,2 % a následne 3,7 %. K menším poklesom došlo v októbri na 3,2 % a v novembri na 3,1 %.
FED na poslednom zasadnutí ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 22-ročnom maxime v pásme 5,25 % až 5,50 %, kde sa nachádza od júla. Táto nerozhodná politika naznačuje, že Schiff má pravdu a úrokové sadzby zrejme v roku 2024 budú klesať.
To, aké dopady to bude mať, je otázne, no inflácia by mohla opäť stúpnuť. Pokles úrokových sadzieb bude dlhodobý proces a taktiež aj boj s infláciou.
Mohlo by ťa zaujímať: Čaká nás v roku 2024 ekonomická apokalypsa? Odborník predpovedá „bankovú krízu”