- Nie všetky lieky sú v kombinácii so slnkom najideálnejšou voľbou.
- Pri týchto konkrétnych druhoch by ste si na pobyt na slnku mli dávať pozor.
Aktuálne slnečné dni ťahajú mnohých z nás von. Pozor, v prípade, že užívate niektoré lieky, slnku by ste sa mali oblúkom vyhýbať. Upozorňuje na to Štátny ústav pre kontrolu liečív.
Počas užívania niektorých liekov je totiž pokožka citlivejšia na slnečné alebo ultrafialové svetlo. V dôsledku toho môžu vzniknúť rôzne vyrážky, popáleniny, opuchy či začervenanie.
Slnečné žiarenie v kombinácii s liekmi však môže negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia, napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv ľudí upozorňuje, aby pri užívaní nižšie spomenutých liekov obmedzili pobyt na slnku.
Obrovskú citlivosť pokožky spôsobujú napríklad niektoré antibiotiká. Okrem toho by ste však mali byť obozretný aj pri antidepresívach, retinoidoch, antiepileptikách, liekoch na tlak, cukrovku, vysoký cholesterol a onkologických liekoch. Problémy môžu nastať aj v prípade protizápalových liekov, medzi ktoré patria aj masti a krémy či rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného.
Aby ste si overili, či je pobyt na slnku s liekom, ktorý užívate, rizikový, stačí si prečítať príbalový leták. Pomôcť však môže aj lekárnik, ktorý vám ochotne poradí.
ŠÚKL však ďalej apeluje, že okrem vyhýbania sa slnku je potrebné myslieť aj na používanie slnečnej ochrany počas celého dňa. S ňou by ste mali počítať aj v prípade, že sa nezdržiavate na priamom slnku.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Používate opaľovací krém správne?
Slnečné žiarenie je dôležitým zdrojom vitamínu D, nevyhnutným pre zdravý vývoj kostí. Avšak, stále viac ľudí si uvedomuje, že spálenie slnkom v detstve predstavuje významný rizikový faktor pre vznik rakoviny kože v dospelosti.
Ako informuje portál aktuality.sk, mnohí ľudia majú obavy, že aj keď opaľovacie krémy chránia pred spálením, ich nadmerné používanie môže viesť k nedostatku vitamínu D u detí.
Najnovšie štúdie ukazujú, že mnohé opaľovacie krémy obsahujú alergizujúce zložky, ako sú cinnamáty, dibenzoylmetány a benzofenóny. Ak teda vy alebo vaše deti máte citlivú pokožku, svoju pozornosť by ste mali upriamiť na hypoalergénny prípravok, ktorý nie je parfumovaný a obsahuje zinok alebo oxid titaničitý.