Už žiadne vyhodené spotrebiče? EÚ prichádza s predĺženou zárukou i právom na opravu

  • Európsky parlament schválil právo na opravu.
  • Do platnosti príde informačný formulár.
  • Členské krajiny EÚ budú mať na zavedenie do praxe dva roky.
Off topic Bola prijatá nová smernica
Bola prijatá nová smernica. Zdroj: Shutterstock.com/FabrikaSimf/Africa Studio
Memex PC bannerOkazio mobil

Veľké správy priamo z Európskeho parlamentu. Ten totiž chválil novú smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov. Inak povedané, právo na opravu sa stáva konečne realitou. O téme informoval portál oPeniazoch.

Už žiadne vyhodené spotrebiče?

Z prieskumu navyše vyplynulo, že 77 % Európanov by uprednostnilo opravu pred kúpou nového tovaru. To je však často nemožné, a tak stoja spotrebiteľov nové spotrebiče ročne v priemere až 12 miliárd eur.

Environmentálna záťaž je na území Európy enormná. Napríklad, v roku 2021 tvorili až 52 % vyzbieraného elektroodpadu veľké spotrebiče ako napríklad chladničky alebo práčky. Vo všeobecnosti pripadá na jedného Slováka až 9,5 kilogramu elektroodpadu, v meradle EÚ je to 11 kilogramov na osobu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Predčasná likvidácia spotrebného tovaru vyprodukuje 261 miliónov ton emisií, pričom spotrebuje 30 miliónov ton zdrojov, čo je skutočne enormné číslo.

Právo na opravu

Nová legislatíva ukladá výrobcom povinnosť zabezpečiť cenovo dostupné opravárenské služby v rozumnej lehote, ako aj informovať spotrebiteľov o práve na opravu. Na opravený tovar v záruke sa bude vzťahovať dodatočné predĺženie zákonnej záruky o jeden rok. Cieľom tohto opatrenia je motivovať spotrebiteľov, aby si namiesto výmeny výrobku zvolili jeho opravu.

V parlamente za tento zákon hlasovalo 584 poslancov, pričom 14 sa zdržalo hlasovania. Zoznam výrobkov, ktoré podliehajú novej smernici, môže byť postupne rozšírený. Spotrebitelia budú mať možnosť požičať si náhradný spotrebič, kým ten ich bude v oprave. Ak oprava nie je možná, spotrebitelia si môžu zvoliť aj repasovaný spotrebič.

Do platnosti príde informačný formulár, v ktorom sa budú nachádzať informácie ako druh poruchy, cena opravy aj dĺžka opravy. Uľahčenie príde aj v tom, že spotrebitelia si budú môcť vyhľadať najbližšiu opravovňu alebo servis, prípadne predajcov repasovaných produktov.

Právo na opravu chce šetriť aj prírodu

Právo na opravu chce šetriť aj prírodu. Zdroj: Shutterstock.com/industryviews

Cieľom smernice je tiež znížiť náklady na opravu, servisy budú musieť ponúkať opravy za rozumné ceny. Taktiež už nebude priestor na obštrukcie alebo odmietnutie opravy.

Teraz bude nasledovať to, že každý členský štát Európske únie musí zaviesť minimálne jedno opatrenie smerujúce k zlepšeniu cenovej dostupnosti opráv. Taktiež môže poskytnúť informačné kampane alebo ponúkať kurzy opráv. Avšak, po schválení aj Radou EÚ budú mať na toto členské štáty vyhradené dva roky.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video!

txbSolaxy mobil banner
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.