USA tlačí na spojencov. Chce, aby odstrihli Čínu

  • USA žiada spojenecké krajiny, aby sprísnili kontroly pri vývoze strategických technológií do Číny.
  • Spojené štáty majú obavy z použitia pokročilých čipov na armádne účely.
Novinky USA žiada spojencov, aby odstrihli Čínu
USA žiada spojencov, aby odstrihli Čínu. Zdroj: shutterstock.com/Aritra Deb
BitmarketsFlockers mobil

USA vyvíjajú tlak na Holandsko, Nemecko, Južnú Kóreu a Japonsko, aby sprísnili kontrolu vývozu technológií do Číny. Uviedli to vo štvrtok noviny Financial Times. Americká administratíva sa zameriava na predaj zariadení používaných na výrobu polovodičov po tom, ako Washington v roku 2019 zakázal vývoz čipov do Číny. TASR o tom informuje na základe správ Bloomberg a Reuters.

Podľa novín USA tlačia na spojencov, aby „odstránili medzery v existujúcom režime”. Tvrdia to zdroje oboznámené so záležitosťou, podľa ktorých sa však krajiny rozchádzajú v názoroch, kde sú tieto medzery.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

USA sa obáva čipov v rukách Číny

USA chcú, aby japonské spoločnosti obmedzili vývoz špecializovaných chemikálií potrebných na výrobu čipov do Číny. Tlačia na Holandsko, aby zastavilo výrobcu polovodičových zariadení ASML, ktorý poskytuje čínskym klientom servis a opravy zariadení zakúpených pred zavedením limitov na ich predaj v tomto roku, povedal Reuters zdroj oboznámený so záležitosťou, čím potvrdil správu Bloomberg.

Na Južnú Kóreu zase USA údajne naliehajú, aby zaviedla vlastné vývozné obmedzenia do Číny.

Tokio a Amsterdam chcú posúdiť vplyv svojich súčasných obmedzení predtým, ako začnú zvažovať tvrdšie opatrenia, uvádza sa v správe, podľa ktorej predstavitelia amerického ministerstva obchodu minulý mesiac nastolili tento problém v Tokiu počas rokovaní o kontrole vývozu.

Holandské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo správu komentovať, zatiaľ čo ministerstvo obchodu USA na žiadosť o komentár nereagovalo.

Predstaviteľ japonského ministerstva priemyslu uviedol, že ministerstvo bežne rokuje o kontrole vývozu s príslušnými krajinami.

Spoločnosť ASML sa k článku nevyjadrila.

Americkí predstavitelia už predtým vyjadrili obavy zo schopnosti Číny využívať pokročilé čipy a výkonné procesory pre svoju rýchlo rastúcu armádu.

Prečítajte si aj: Zlato vystrelilo do nebies. Dosiahlo nové historické maximum

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

4

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

5

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.