Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) uvádza, že hospodársky rast v USA dosiahol vrchol vo februári a odvtedy USA vstúpili do prvého poklesu od roku 2007 až 2009. Tento ekonomický pokles vyvolaný pandémiou je oficiálne vyhlásený za recesiu. Touto recesiou sa ukončuje najdlhšia ekonomická expanzia v histórii USA.
Ekonómovia často definujú recesiu ako dva po sebe nasledujúce štvrťroky poklesu. NBER však používa viacero faktorov vrátane domácej výroby a zamestnanosť na to, aby určil začiatok recesie. Výbor uznáva, že pokles je sprevádzaný odlišnými charakteristikami ako predošlé recesie, a to z dôvodu pandémie a ochrany zdravia. Rozsah dopadov však vyžaduje označenie poklesu za recesiu, aj keď sa ukáže, že je kratšia ako predchádzajúce.
V roku 1986 profesor financií Campbell Harvey skúmal na základe výnosovej krivky predpovedanie recesií. Výnosové krivky možno zostaviť pomocou akéhokoľvek dlhu, či už ide o podnikové dlhopisy AA alebo nemecké dlhopisy. Predikčný signál tejto krivky od 60. rokov predpovedal správne každú recesiu.
Ako vidíme na obrázku, krivka znovu predikuje pravdepodobnosť recesie v roku 2020.
Zaznamenali sme najostrejší kolaps na trhu práce v USA. V piatok ministerstvo práce oznámilo, že miera nezamestnanosti v USA bola v máji 13,3 %. Ministerstvo práce taktiež varovalo, že ťažkosti so zberom údajov počas pandémie znamenali, že májové číslo malo byť o 3 % vyššie.
Na obrázku vidieť porovnanie nezamestnanosti počas finančnej krízy a počas koronavírusu.
Atlanta Fed nedávno predpokladala, že HDP by sa mohlo v tomto štvrťroku medziročne znížiť o 53 %. Všeobecne sa predpokladá, že recesia spôsobí dve po sebe idúce štvrťroky negatívneho rastu HDP. Môžeme hovoriť o tom, že americké hospodárstvo vstupuje vo veľmi krátkom čase do recesie.
Kedy sa pokles zastaví?
Väčšina ekonómov si však myslí, že pokles by sa mal zastaviť v druhom štvrťroku a zastaví sa aj recesia. Jan Hatzius, hlavný ekonóm spoločnosti Goldman Sachs povedal, že hoci ide takmer určite o najhlbšiu recesiu od vojny, tak je to určite aj najkratšia recesia. Žiadna recesia netrvala menej ako 6 mesiacov od polovice 19. storočia.
Dôležité je aj poznamenať to, že súčasná recesia bude pravdepodobne krátka aj z dôvodu zvyšovania hospodárskej výroby a zapĺňania pracovných miest. Žiadosti o hypotéky na nákup domov sa taktiež dostávajú na čísla spred poklesu.
Tento optimizmus je však zmiernený možným opätovným výskytom koronavírusu. Ak sa tak stane, hovorí sa, že by trvalo americkému hospodárstvu viac ako dva roky na to, aby sa vrátilo do čias spred pandémie.
Záver
Rýchly nástup pandémie spôsobil prudké výkyvy na globálnej úrovni. Úroveň poklesu dosahuje údaje z čias vojny a USA je v znovu v recesii od roku 2009. Mnohé ukazovatele a indexy sa však vracajú do pôvodných hodnôt. Zastavenie recesie bude závisieť od ukončenia pandémie.
Prečítajte si tiež
Dokedy budú centrálne banky nafukovať ekonomiku? A čo sa stane, až prestanú?