Úrokové sadzby na Slovensku môžu stúpnuť aj napriek ich znižovaniu zo strany ECB

  • ECB pristúpila k ďalšiemu zníženiu úrokovej sadzby.
  • Na Slovensku môžu sadzby paradoxne stúpnuť.
  • Dôvodom je zníženie ratingu Slovenska.
Ekonomika Úrokové sadzby môžu na Slovensku stúpnuť
Úrokové sadzby môžu na Slovensku stúpnuť. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/sweet_tomato
BitmarketsKvakomat mobil

Európska centrálna banka (ECB) nedávno pristúpila k ďalšiemu zníženiu úrokovej sadzby, čo by malo prirodzene vyvolať opätovný pokles sadzieb aj pri produktoch od komerčných bánk v jednotlivých členských štátoch eurozóny. V prípade Slovenska je však situácia špecifická a u nás môžu úroky, paradoxne, narásť.

ECB opäť znížila úrokové sadzby

Nedávno sme vás informovali, že ECB znížila úrokovú sadzbu na 3,15 % a celkovo tak ide už o štvrté poníženie v tomto roku z maxima 4,50 %. Podľa údajov TradingEconomics sa ECB rozhodla znížiť sadzbu o 25 bázických bodov, ako sa očakávalo. Tento krok odráža priaznivejší výhľad inflácie a zlepšenie menovej politiky.

Očakáva sa, že inflácia bude postupne klesať s prognózami 2,4 % v roku 2024, 2,1 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026. Klesnúť má aj jadrová inflácia, s výnimkou energií a potravín, s cieľom 2 % v strednodobom horizonte. Napriek uvoľneniu podmienok financovania v dôsledku zníženia sadzieb zostávajú náklady na pôžičky vysoké v dôsledku predchádzajúcich zvýšení.

Úroková sadzba v eurozóne

Úroková sadzba v eurozóne. Zdroj: Tradingeconomics

Oživenie ekonomiky bude pravdepodobne pomalšie, pričom rast sa očakáva na úrovni 0,7 % v roku 2024, 1,1 % v roku 2025 a 1,4 % v roku 2026. Medzitým sa ECB naďalej sústreďuje na to, aby sa inflácia vrátila k svojmu 2 % cieľu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na Slovensku môžu úroky paradoxne stúpnuť

Podľa nedávnej správy Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3. Agentúra uviedla, že hlavné riziká spočívajú vo financovaní verejného dlhu. Ako to ale ovplyvňuje úrokové sadzby?

Vláda sa zaviazala ratingovým agentúram, že bude verejné financie ozdravovať. Tlak je preto ešte vyšší, pretože ak vláda zlyhá, rating Slovenska sa okamžite zhorší. A to sa presne stalo.

Posledné ratingy Slovenska

Posledné ratingy Slovenska. Zdroj: TradingEconomics

Ako pokles ratingu tlačí úroky nahor

Nižší rating znamená, že na finančných trhoch nám zahraniční veritelia zdvihnú úrokové sadzby (v ich očiach je riziko vyššie), ktoré sú už aj bez toho dosť vysoké. To následne spôsobí ešte vyššiu zadlženosť slovenských domácností a firiem a v konečnom dôsledku aj samotného štátu.

Paradoxne by sme sa teda mohli dostať do situácie, že síce ECB zníži úrokové sadzby, no zahraniční veritelia ich zvýšia. Predpokladá sa, že náklady na požičiavanie peňazí budú ustupovať, no napriek tomu môže byť trend na Slovensku výrazne spomalený.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.