[Update] Zosnulý majiteľ burzy QuadrigaCX používal kryptomeny klientov na margin trading

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Spomínate si na nedávny príbeh majiteľa burzy QuadrigaCX, ktorý zomrel v Indii? Súd zistil, že používal peniaze klientov pre vlastné obchody.

Čo sa stalo?

CEO QuadrigaCX Gerald Cotten zomrel v Indii na konci minulého roka. Jeho burza krátko na to uzavrela svoje stránky s tým, že nemá prístup k financiám klientov, ku ktorým poznal údajne heslo iba Cotten.

Celý príbeh vyvolal v komunite búrlivé reakcie. Jednak je extrémne nezodpovedné, aby mal k financiám klientov prístup jediný človek. Taká miera centralizácie je všeobecne veľmi nebezpečná. Burza zároveň ohlásila stratu 190 miliónov dolárov, ktoré tu držali tisíce klientov.

Mnohí predpokladali, že CEO QuadrigaCX jednoducho utiekol a predstieral svoju smrť. Indická vláda však prišla s úmrtným listom, ktorý podľa nej dokazuje, že Cotten naozaj v Indii zomrel. V tomto smutnom príbehu vyšli najavo nové okolnosti, ktoré odhalil súd Nového Škótska, kde sa rieši, ako bude s kanadskou spoločnosťou naložené.

Margin trading s peniazmi klientov

Súd odhalil, že burza nemala ani základné zabezpečenie. Vo svojej infraštruktúre mala totiž QuadrigaCX školácke chyby. Jednou z nich je napríklad absencia rozslišenia majetku burzy a majetku klientov. V rámci burzy tiež neexistovali ani základné kontroly bezpečnosti alebo interné audity.

Ako vysoko môže ísť BTC – Potvrdenie bullrunu môže dostať Bitcoin až na 62 000 dolárov – a to už v októbri!

Čo je horšie, Cotten podľa súdu využíval falošné účty na rôznych burzách. Tam postupne prevádzal obrovské sumy z peňazí klientov, ktoré používal na tzv. Margin trading. A čísla, ktoré súd uvádza, sú naozaj zarážajúce. Cotten údajne previedol na iné burzy 9 450 BTC, 387 738 ETH a 239 020 LTC.

“Významné objemy kryptomien boli prevedené z platformy Quadriga na iné, konkurenčné burzy. Kryptomeny boli prevedené na účty, ktoré osobne kontroloval pán Cotten. Zdá sa, že Cotten následne obchodoval kryptomeny užívateľoch na týchto burzách. V istých chvíľach ich tiež používal na margin trading. ” píše súd Nového otska.

Riziko centralizovaných búrz

Ak nemáte privátny kľúč, nepatria vám kryptomeny s ním zviazané. To je základná mantra všetkých kryptomenových fanúšikov. Tá sa opäť potvrdila. Držať svoje financie na akejkoľvek centralizovanej burze je obrovské riziko.

Kryptomeny a kriminalita – 200 tisíc dolárov prepraných cez BTC – sú kryptomeny naozah nástrojom kriminálnikov?

Najsilnejšou stránkou kryptomien je ich decentralizácia, kedy nemajú jediný bod zlyhania. Ak zlyhá časť systému, nič sa nedeje. Aspoň u decentralizovaného systému. Ak však máte burzu ovládanú jedným človekom, tak sa vlastne môže stať čokoľvek.

Tento smutný príbeh dobre ilustruje, aké nebezpečenstvo sú centralizované burzy pre svojich klientov. A ako správne raz povedal zakladateľ Etherea, Vitalik Buterin, centralizované burzy by mali zhorieť v pekle. Budúcnosť búrz sú rozhodne decentralizované burzy, kedy si majitelia kryptomien vymieňajú svoje financie priamo z peňaženky do peňaženky.

Čo čítať ďalej:

[Správy] Bratia Winklevoss: Pokiaľ Bitcoin prekoná 10 000 dolárov, na 15 000 sa dostane ihneď • Tie najšialenejšie predikcie ceny Bitcoinu

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

 

Flockers PCOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.