Únik z drahej Bratislavy: Tieto tri slovenské kraje ponúkajú najdostupnejšie nehnuteľnosti

  • Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdete v Nitrianskom kraji s cenou 1 389 eur/m².
  • Každý piaty Slovák plánuje v najbližších piatich rokoch kúpiť nehnuteľnosť.
  • Za ročný plat si v Nitrianskom kraji kúpite takmer 11 m² bývania.
Ekonomika Tieto tri slovenské kraje ponúkajú najdostupnejšie nehnuteľnosti
Tieto tri slovenské kraje ponúkajú najdostupnejšie nehnuteľnosti. Zdroj: shutterstock.com/shisu_ka, jd8
Okazio PCBitmarkets

Slováci pri výbere bývania čoraz viac zohľadňujú pomer medzi cenou nehnuteľností a výškou platov. Bratislavský kraj síce ponúka najvyššie mzdy, no zároveň aj najdrahšie nehnuteľnosti. Najvýhodnejší pomer medzi príjmami a cenami bývania aktuálne poskytujú Nitriansky, Trenčiansky a Banskobystrický kraj.

Rozhodnutie o tom, kde si kúpiť byt alebo postaviť dom, patrí k najzásadnejším v živote, píše portál Finreport. Slovensko ponúka rôznorodé možnosti, pričom každý región má svoje špecifiká v oblasti cien nehnuteľností, výšky platov či miery nezamestnanosti. Najnovšie údaje zo Štatistického úradu SR a Národnej banky Slovenska ukazujú, ktoré oblasti poskytujú najlepšie podmienky na život a investície do bývania.

Západ Slovenska dominuje v zamestnanosti

Najmenej nezamestnaných ľudí žije v Bratislavskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Minulý rok dosiahli tieto regióny historicky nízke hodnoty nezamestnanosti – Bratislavský kraj len 2,2 %, Žilinský 2,9 % a Trenčiansky 3,0 %. Tieto čísla svedčia o silnej ekonomike a dostatku pracovných miest, čo prirodzene láka nových obyvateľov a zvyšuje záujem o bývanie v týchto oblastiach.

Východné Slovensko, naopak, dlhodobo bojuje s vyššou nezamestnanosťou, čo negatívne ovplyvňuje kúpnu silu miestnych obyvateľov a následne aj dynamiku realitného trhu.

Výrazné platové rozdiely medzi regiónmi

Výška príjmu zásadne ovplyvňuje možnosti bývania každého človeka.

Najvyššie priemerné mzdy v roku 2024 dosiahli obyvatelia Bratislavského kraja – až 1 858 eur. S odstupom nasledujú Trenčiansky kraj s priemernou mzdou 1 419 eur a Trnavský kraj s 1 417 eur. Tieto regióny už dlhodobo obsadzujú najvyššie priečky v platovom rebríčku.

Najnižšie priemerné platy dostávajú zamestnanci v Prešovskom kraji. Tieto regionálne platové rozdiely priamo určujú, aké bývanie si môžu ľudia v jednotlivých častiach Slovenska dovoliť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.