Únia zasiahne proti čínskym e-shopom. Zmeny pocítia milióny ľudí

  • Do Európskej únie prichádza ročne takmer päť miliárd produktov z čínskych e-shopov.
  • Európska komisia plánuje zrušiť oslobodenie od cla pri zásielkach do 150 eur.
  • Na Slovensko prišlo v roku 2024 viac ako 165-tisíc balíkov z Číny.
Ekonomika Únia zasiahne proti čínskym e-shopom
Únia zasiahne proti čínskym e-shopom. Zdroj: shutterstock.com/Ascannio, Audio und werbung
BitmarketsOkazio mobil

Milióny Európanov si zvykli na lacné nákupy z čínskych internetových obchodov, no tento trend by sa mohol čoskoro zmeniť. Európska komisia pripravuje nové pravidlá, ktoré môžu výrazne zdražiť dovoz tovaru z Číny. Dôvodom sú obavy z nerovnakých podmienok na trhu a potreba lepšej kontroly dovážaného tovaru. Upozorňuje na to portál tvnoviny.sk.

„Situácia na trhu nie je férová voči európskym predajcom,” upozorňuje Európska komisia. Každoročne pritom do Európskej únie smeruje takmer päť miliárd produktov z čínskych e-shopov ako Temu, AliExpress či Shein. Európania si z nich s obľubou objednávajú najmä lacné oblečenie, elektroniku a bytové doplnky.

Novinka, ktorá mnohých ľudí nepoteší

Hlavnou zmenou má byť zrušenie oslobodenia od cla pri zásielkach do 150 eur. „Tento krok by mal vyrovnať podmienky na trhu a zabezpečiť spravodlivejšiu konkurenciu,” vysvetľuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Zároveň dodáva, že „čínske firmy majú výrazne nižšie náklady vďaka menším reguláciám v oblasti bezpečnosti práce a ochrany životného prostredia”.

Okrem cla sa uvažuje aj o zavedení špeciálneho poplatku na pokrytie nákladov colnej kontroly. Tieto opatrenia by mali byť súčasťou pripravovanej reformy colnej únie. Proces schvaľovania je však len v začiatkoch a do finálnej podoby budú vstupovať aj členské štáty a Európsky parlament.

Popularita čínskych e-shopov na Slovensku neustále rastie. Len v roku 2024 prišlo na naše územie viac ako 165-tisíc balíkov z Číny. Skutočné číslo môže byť ešte vyššie, keďže množstvo zásielok prechádza preclením už v európskych prístavoch.

Čínske e-shopy vo výhode

Čínske e-shopy získavajú konkurenčnú výhodu aj vďaka štátnym dotáciám a rozvinutej logistickej infraštruktúre. „Čínska vláda významne podporuje exportné firmy a vybudovala efektívny systém od výroby až po dopravu do Európy,” potvrdzuje Horňák.

Zmení sa nákupné správanie Európanov?

Plánované zmeny by mohli významne ovplyvniť nákupné správanie Európanov. Zatiaľ čo dnes je možné objednať si tovar z Číny často s bezplatnou dopravou a bez dodatočných poplatkov, v budúcnosti by sa celková cena mohla výrazne zvýšiť. To by mohlo presmerovať časť zákazníkov späť k európskym predajcom.

Európska komisia zdôrazňuje, že nejde len o ekonomické aspekty, ale aj o bezpečnosť spotrebiteľov a ochranu životného prostredia. Mnohé produkty z čínskych e-shopov totiž nespĺňajú prísne európske štandardy kvality a bezpečnosti.

Rekordne vysoké čísla

Čínsky doručovací sektor dosiahol v roku 2024 pozoruhodné výsledky. Podľa údajov Štátneho poštového úradu (SPB) bolo doručených celkovo 174,5 miliardy zásielok, čo predstavuje medziročný nárast o 21 percent.

Príjmy odvetvia dosiahli 1,4 bilióna jüanov (približne 191,1 miliardy dolárov), čo znamená 13-percentný medziročný nárast. Vyplýva to z údajov portálu Global Times.

Poštový priemysel významne podporil integráciu s elektronickým obchodom cez živé vysielanie, cezhraničný e-commerce a ďalšie internetové formy podnikania. Toto prepojenie pomohlo dosiahnuť online maloobchodný predaj tovaru v hodnote viac ako 13 biliónov jüanov.

Experti poukazujú na priamu súvislosť medzi rastom doručovacieho sektora a celkovou ekonomickou aktivitou Číny. K pozitívnemu vývoju prispelo najmä:

  • Zlepšenie dopravnej infraštruktúry
  • Podporné vládne politiky
  • Kontinuálne technologické inovácie

Významný pokrok zaznamenali najmä centrálne a západné regióny Číny, kde objem doručených zásielok vzrástol o 30 %, respektíve 35 %.

Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.