Umývate si auto sami na dvore? Hrozí vám nemalá pokuta

  • Slováci na umývanie áut využívajú často svoj dvor.
  • Hrozí im za to ale nemalá pokuta.
  • Spotreba vody je privysoká, často sa používajú aj saponáty.
Off topic Hrozí vám vysoká pokuta
Hrozí vám vysoká pokuta. Zdroj: shutterstock.com/Roman Zaiets/Motortion Films
Best Wallet PCBitmarkets

Automobily treba nielen tankovať, resp. nabíjať, ale z času na čas aj umývať. Aj keď tu sú už rôzne autoumyvárne, niektorí stále preferujú domáce umývanie, ktoré ich môže vyjsť poriadne draho. O téme informoval portál Správy RTVS.

Každá obec na Slovensku má svoje Všeobecne záväzná nariadenia (VZN), v ktorých sa jasne hovorí, že je zakázané umývať auto na verejnom priestranstve. Je to tak v záujme zdravia, bezpečnosti obyvateľov a pre zabezpečenie zdravého životného prostredia.

To neplatí v prípade, ak je nevyhnutné očistenie skiel, reflektorov, koncových svetiel a štátnych poznávacích značiek vozidiel. V prípade porušenia nie je výška pokuty jednoznačne daná, pretože závisí od viacerých faktorov, napríklad od miesta umývania alebo používania saponátov, čo je zakázané.

V takomto prípade to rieši okresný úrad alebo štátna ochrana prírody. Štátna polícia a súd to však môžu riešiť v takom prípade, ak ide o trestný čin spojený s ochranou stromov a krov.

Umývanie auta na dvore vás môže vyjsť poriadne draho

Umývanie auta na dvore vás môže vyjsť poriadne draho. Zdroj: shutterstock.com/Nejron Photo

V meste má zas takýto priestupok na starosti mestská polícia. V takomto prípade je pokuta v blokovom konaní okolo 60 eur, na súde však môže byť násobne vyššia.

Avšak, tieto nariadenia už sú krátke v prípade súkromných pozemkov. Samotné umývanie auta doma na dvore môže vyjsť oveľa drahšie. Pri takomto umývaní sa minie veľké množstvo vody a do spodných vôd sa navyše dostávajú rôzne znečisťujúce látky.

Odhaduje sa, že celosvetovo sa na umývanie áut minie také množstvo vody, ktoré by pokrylo celoročnú potrebu 33 miliónov ľudí. V Nemecku sa to rieši tak, že je zakázané ručné umývanie áut na miestach bez odlučovača oleja.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Je potrebné znížiť spotrebu vody

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Časť Slovákov príde pri práci o významné benefity. Stratia napríklad nárok na dovolenku

5

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?

Technologickí giganti pod lupou: Prekvapivé výsledky a miliardové investície do AI

Henrieta Balázsová  | 7. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Štyrikrát ročne svetové spoločnosti oznamujú svoje hospodárske výsledky a ani tentoraz tomu nebolo inak.

XTB si vzalo pod lupu technologických gigantov