- Slováci na umývanie áut využívajú často svoj dvor.
- Hrozí im za to ale nemalá pokuta.
- Spotreba vody je privysoká, často sa používajú aj saponáty.
Automobily treba nielen tankovať, resp. nabíjať, ale z času na čas aj umývať. Aj keď tu sú už rôzne autoumyvárne, niektorí stále preferujú domáce umývanie, ktoré ich môže vyjsť poriadne draho. O téme informoval portál Správy RTVS.
Každá obec na Slovensku má svoje Všeobecne záväzná nariadenia (VZN), v ktorých sa jasne hovorí, že je zakázané umývať auto na verejnom priestranstve. Je to tak v záujme zdravia, bezpečnosti obyvateľov a pre zabezpečenie zdravého životného prostredia.
To neplatí v prípade, ak je nevyhnutné očistenie skiel, reflektorov, koncových svetiel a štátnych poznávacích značiek vozidiel. V prípade porušenia nie je výška pokuty jednoznačne daná, pretože závisí od viacerých faktorov, napríklad od miesta umývania alebo používania saponátov, čo je zakázané.
V takomto prípade to rieši okresný úrad alebo štátna ochrana prírody. Štátna polícia a súd to však môžu riešiť v takom prípade, ak ide o trestný čin spojený s ochranou stromov a krov.
V meste má zas takýto priestupok na starosti mestská polícia. V takomto prípade je pokuta v blokovom konaní okolo 60 eur, na súde však môže byť násobne vyššia.
Avšak, tieto nariadenia už sú krátke v prípade súkromných pozemkov. Samotné umývanie auta doma na dvore môže vyjsť oveľa drahšie. Pri takomto umývaní sa minie veľké množstvo vody a do spodných vôd sa navyše dostávajú rôzne znečisťujúce látky.
Odhaduje sa, že celosvetovo sa na umývanie áut minie také množstvo vody, ktoré by pokrylo celoročnú potrebu 33 miliónov ľudí. V Nemecku sa to rieši tak, že je zakázané ručné umývanie áut na miestach bez odlučovača oleja.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.