Ukrajina pozastavila sťažnosť na Slovensko kvôli vývozu obilia. Čo bude nasledovať?

Ekonomika Ukrajina pozastavila sťažnosť na Slovensko pre embargo na obilie
Ukrajina pozastavila sťažnosť na Slovensko pre embargo na obilie. Zdroj: shutterstock.com/lunopark
Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil

Nateraz si môžeme vydýchnuť. Susedná Ukrajina, na ktorej stále trvá ozbrojený konflikt s Ruskom nateraz pozastavila sťažnosť proti Slovensku, Poľsku a Maďarsku, informuje o tom denník SME.

Pôvodne Kyjev podal sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a týkala sa toho, že Slovensko a jeho susedia, Poľsko a Maďarsko, odmietli ukončiť zákaz vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Kyjev chce teraz hľadať inú cestu a pracuje na komplexnom riešení tohto obchodného sporu. Embargo sa týka štyroch kategórii ukrajinských poľnohospodárskych produktov a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

Spor vznikol kvôli vývozu ukrajinského obilia

Spor vznikol kvôli vývozu ukrajinského obilia. Zdroj: shutterstock.com/allstars

 

Tieto tri štáty sa tak rozhodli aj napriek tomu, že 15. septembra Európska únia dospela k záveru, že narušenia trhu v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou sa odstránili.

Slovensko, Poľsko a Maďarsko argumentovali ako dôvody neukončenia embarga na vývoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny obavami z poškodenia svojich poľnohospodárskych odvetví v dôsledku nadmerných dovozov z tejto krajiny.

Napríklad také Slovensko vyprodukuje milión ton ročne naviac ako máme vlastnú spotrebu. Na druhej strane, krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Španielsko či Portugalsko chcú ukrajinské obilie dovážať, pretože pre sucho a neúrodu ho nemajú dostatok.

Aj napriek vojne sa ukrajinskej ekonomike začína dariť

Najlepšie to vystihuje medzikvartálne porovnanie, kde sa uvádza, že hrubý domáci produkt vzrástol o hodnotu 0,8 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast na úrovni 19,5 %.

Ukrajinu najviac zasiahol prvý štvrťrok, kde experti zaznamenali prepad ekonomiky o viac ako 10 % a od začiatku vojenského konfliktu to bolo až o 29 %.

Napriek tomu dáta Svetovej banky ukazujú, že HDP porastie o 0,5 %. O niečo optimistickejšia je centrálna banka v Kyjeve, ktorá očakáva nárast HDP až o hodnotu 2,9 %.

Z vojny na Ukrajine ťažia naše zbrojovky

Slovenské zbrojovky zaznamenali od vypuknutia konfliktu rapídny nárast zisku. Dokonca si medziročne prilepšili o bezmála 114 miliónov eur.

V reči ziskov je to skok zo 6 miliónov eur (2021) na 45 miliónov eur (2022). Na Slovensku v zbrojárstve podnikajú približne štyri desiatky spoločností, ale väčšina sa delí do dvoch skupín a to MSM group a DMD group.

Najviac sa darilo podniku Konštrukta – Defence, ktorý vyrába známe húfnice Zuzana. Medziročne navýšil tržby na 77 miliónov eur, pričom ešte rok predtým vykazoval stratu v hodnote 4 miliónov eur.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Slovenským zbrojovkám sa rozprávkovo darí. Čo má na to hlavný vplyv?

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.