Účty za plyn vyletia do nebies. Ak vláda nezakročí, domácnosti čaká finančná pohroma

  • Najviac by sa zdraženie dotklo domácností v tarife D3, ktoré využívajú plyn na kúrenie.
  • Takéto dramatické zvýšenie cien nastalo naposledy v roku 2005 po privatizácii plynárenského sektora.
  • Definitívne rozhodnutie o cenách plynu pre rok 2025 oznámi ÚRSO v decembri tohto roka.
Ekonomika Účty za plyn vyletia do nebies
Účty za plyn vyletia do nebies. Zdroj: Shutterstock.com/AnnaNel, Pixel-Shot
BitmarketsBitmarkets

Slovenské domácnosti čaká v roku 2025 pravdepodobne najväčší cenový šok za posledné dve dekády. Podľa prvých cenových návrhov, ktoré schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), by mohli faktúry za plyn narásť až o 43 percent.

Takéto dramatické zvýšenie cien nastalo naposledy v roku 2005 po privatizácii plynárenského sektora. Upozorňujú na to Hospodárske noviny.

Mimoriadne vážna situácia

Situácia je mimoriadne vážna a vyžaduje si okamžitú pozornosť vlády,” upozorňujú energetickí analytici. Dôvodom očakávaného nárastu je predovšetkým ukončenie súčasnej mimoriadnej regulácie, ktorou štát v posledných dvoch rokoch pomáhal domácnostiam zvládať energetickú krízu.

Najväčší dodávatelia energií na Slovensku, medzi ktorými sú ZSE, VSE či alternatívny dodávateľ Magna, už dostali od regulačného úradu predbežné cenové rozhodnutia.

Tie naznačujú výrazný nárast cien komodity. Napríklad v prípade spoločnosti Magna by sa cena za kilowatthodinu plynu mohla zvýšiť z terajších 0,028 eura na 0,044 eura, čo predstavuje 55-percentný nárast samotnej komodity.

Najviac by sa zdraženie dotklo domácností v tarife D3, ktoré využívajú plyn na kúrenie. Pri zachovaní súčasných poplatkov a taríf by ich celkové účty mohli narásť o spomínaných 43 percent. Podobný scenár čaká aj odberateľov v tarife D2, ktorí plyn používajú na varenie a ohrev vody. O niečo miernejšie, približne 32-percentné zvýšenie, by sa malo dotknúť domácností v tarife D1.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Výsledné ceny plynu zatiaľ známe nie sú

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.