- U. S. Steel patrí ku gigantom výroby ocele.
- Americký podnik chce kúpiť japonský producent.
- O akvizícii rozhodne Joe Biden.
U. S. Steel patrí k pýche amerického priemyslu. Snaha japonskej spoločnosti Nippon Steel získať kontrolu nad americkým oceliarskym gigantom U. S. Steel sa dostala na stôl prezidenta Joea Bidena. Po mesiacoch analýz Komisia pre zahraničné investície v USA (CFIUS) odporučila záležitosť na posúdenie hlavy štátu. Aj to zdôrazňuje dôležitosť tejto potenciálnej akvizície z pohľadu národnej bezpečnosti a ekonomickej stability. Hlavne pre Spojené štáty americké, ako píše ekonomický portál CNBC.
U. S. Steel a jej význam
Nippon Steel, druhý najväčší výrobca ocele na svete, plánuje touto akvizíciou posilniť svoju pozíciu na globálnom trhu. U. S. Steel je ikonickou spoločnosťou v americkom priemysle a kľúčovým dodávateľom ocele pre stavebný, automobilový a obranný sektor. A to sa týka aj bezpečnosti svetovej veľmoci. Existujú aj iní výrobcovia a dodávatelia oceli, práve tento podnik je však najväčší a najdôležitejší.
Ak by dohoda prešla, Nippon Steel by získal prístup k moderným výrobným zariadeniam v USA a zároveň by mohol expandovať do nových segmentov. Spojené štáty by mohli profitovať zo zahraničných investícií a technologických inovácií, no otázkou ostáva, či prevod vlastníctva nebude ohrozovať kritické odvetvia a ich nezávislosť. Práve v tom spočívajú najväčšie obavy.
⚠️ Japan’s Nippon Steel revises closing date for U.S. Steel acquisition
Full Story → https://t.co/Ui0zFncdqf pic.twitter.com/OdL3n73cEr
— PiQ (@PiQSuite) December 26, 2024
Hoci Nippon Steel tvrdí, že táto dohoda posilní partnerstvo medzi USA a Japonskom, niektorí odborníci vyjadrujú obavy. Oceľ je strategickým materiálom, ktorý hrá kľúčovú úlohu v obrannom priemysle. Prechod americkej spoločnosti pod zahraničné vlastníctvo by mohol podľa kritikov oslabiť kontrolu nad zásobovaním a technológiami. A to je pre USA značné riziko.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Rozhodnutie prezidenta USA
CFIUS preskúmala dôsledky dohody v kontexte národnej bezpečnosti a hoci zatiaľ neodporučila jej zamietnutie, považuje rozhodnutie za dostatočne závažné na to, aby ho prijal samotný prezident Biden, a teda najvyšší volený predstaviteľ celých Spojených štátov amerických.
Bidenovo rozhodnutie ovplyvní nielen budúcnosť amerických oceliarní, ale aj širší kontext zahraničných investícií v USA. V prípade schválenia by Nippon Steel mohol prispieť k modernizácii amerických oceliarní a podporiť zamestnanosť. Na druhej strane, zamietnutie dohody by mohlo vyslať signál, že Spojené štáty prijímajú striktnejší postoj k zahraničným akvizíciám v strategických sektoroch.
U. S. Steel (United States Steel Corporation) je jednou z najväčších oceliarskych spoločností v USA, založená v roku 1901. Hrá kľúčovú úlohu v americkom priemysle a poskytuje oceľ pre stavebníctvo, automobilový a obranný sektor. Sídli v Pittsburghu a známa je svojimi inováciami a dôrazom na udržateľnosť. Spoločnosť čelí výzvam globalizácie a konkurencie, no zostáva významným symbolom amerického priemyselného dedičstva.
Výsledok tejto transakcie bude mať vplyv na geopolitické aj ekonomické vzťahy medzi USA a Japonskom. Bidenovo rozhodnutie je očakávané s veľkým záujmom a môže nastaviť precedens pre ďalšie cezhraničné akvizície v kľúčových odvetviach. Rozhodnutie bude mať dopad aj na podnik v Košiciach.