Týchto 5 firiem ovláda štvrtinu S&P 500. Máte v nich investované?

  • Top 5 firiem z S&P 500 predstavuje až 25,91 % celkovej kapitalizácie.
  • Ide o najväčšie spoločnosti na svete s najvyššou hodnotou.
  • Do týchto spoločností by mal investovať každý Slovák.
Novinky Top 5 akcií z indexu S&P 500
Top 5 akcií z indexu S&P 500. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/Gorodenkoff
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Ak investujete do akcií, zrejme sa vo vašom portfóliu nachádza aj nástroj, ktorý sleduje výkonnosť najväčšieho amerického akciového indexu S&P 500. Index je zostavený pomocou kapitalizačne váženej indexovej metodológie a obsahuje tie najväčšie spoločnosti na svete. Vedeli ste však, že diverzifikácia tohto indexu nie je až taká ideálna?

Keď sa rozhodnete investovať do akciového indexu namiesto do konkrétnych akcií, zrejme je hlavný dôvod diverzifikácia a rozloženie rizika medzi 500 firiem. V skutočnosti máte pravdu, no iba 14 % firiem má v indexe vyšší podiel ako 1 %. Takže aj keď investujete do S&P 500, v realite sa spoliehate na malý počet spoločností.

V tomto článku sa pozrieme na top 5 firiem z tohto indexu, ktoré dohromady zaberajú až 25,91 % celej kapitalizácie. Pre porovnanie, len top 10 firiem zaberá až 34,55 % z celkovej hodnoty indexu. Z 500 firiem teda len 10 predstavuje tretinu celkovej kapitalizácie, podľa údajov Slickcharts.

Top 10 firiem z indexu S&P 500

Top 10 firiem z indexu S&P 500. Zdroj: Slickcharts

Vedeli ste, že..?

S&P 500 zahŕňa nie 500, ale 503 symbolov, a to kvôli niekoľkým spoločnostiam s dvoma triedami akcií. Napríklad materská spoločnosť Google Alphabet má v indexe akcie triedy A (GOOGL) a triedy C (GOOG).

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/6Ďalej
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.