Tvrdé škrty vo veľkých európskych firmách. O prácu môžu prísť desaťtisíce ľudí

  • Obe spoločnosti uvádzajú ako hlavné dôvody svojich krokov vysoké náklady na energie a pracovnú silu v Nemecku.
  • Konkrétne čísla o prepúšťaní zatiaľ neboli zverejnené, ale je jasné, že tisíce pracovných miest sú v ohrození.
  • Tieto kroky by mohli mať závažné dôsledky pre desaťtisíce zamestnancov.
Ekonomika Tvrdé škrty vo veľkých európskych firmách
Tvrdé škrty vo veľkých európskych firmách. Zdroj: Shutterstock.com/Hryshchyshen Serhii, Gladskikh Tatiana

V súčasnom turbulentnom ekonomickom prostredí sa mnohé európske priemyselné giganty ocitajú pod tlakom. Dve z najväčších firiem v Nemecku, Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) a Volkswagen (VW), oznámili plány na rozsiahlu reštrukturalizáciu a možné prepúšťanie.

Ako uvádza portál Interez.sk, tieto kroky by mohli mať závažné dôsledky pre desaťtisíce zamestnancov a celý európsky priemyselný sektor.

Nevyhnutné škrty v oceliarskom priemysle

Oceliarska divízia nemeckého priemyselného konglomerátu Thyssenkrupp čelí vážnym ekonomickým výzvam. Dennis Grimm, hovorca výkonnej rady TKSE, v rozhovore pre Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) otvorene priznal: „Nevyhneme sa tvrdým škrtom. Musíme zvýšiť našu ziskovosť.”

Grimm poukázal na zhoršujúcu sa situáciu na trhu v posledných mesiacoch a pesimisticky dodal, že oživenie je, bohužiaľ, v nedohľadne.

TKSE, v ktorej má 20% podiel český miliardár Daniel Křetínský, sa v súčasnosti snaží vyrovnať s vnútornými konfliktmi týkajúcimi sa jej reorganizácie. Tieto nezhody vyvrcholili koncom augusta, keď časť vedenia divízie na protest odstúpila. V reakcii na túto situáciu spoločnosť pripravuje nový obchodný plán.

Hoci presný rozsah prepúšťania zatiaľ nie je známy, Grimm naznačil, že počet zamestnancov bude nižší ako súčasných 27 000. „Zatiaľ nedokážeme uviesť presný počet zamestnancov po finalizácii biznisplánu a ukončení rokovaní so zástupcami zamestnancov,” uviedol Grimm pre WAZ.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Automobilový gigant zvažuje bezprecedentné kroky

Situácia v automobilovom priemysle nie je o nič lepšia. Volkswagen, najväčšia európska automobilka, začala kritické rokovania s odbormi o drastických plánoch znižovania nákladov. Tieto rokovania začali v atmosfére napätia po tom, čo spoločnosť začiatkom mesiaca oznámila, že zvažuje bezprecedentný krok – zatvorenie niektorých tovární v Nemecku.

Thorsten Gröger, hlavný vyjednávač odborového zväzu IG Metall, ktorý zastupuje veľkú časť zamestnancov VW, vyjadril odhodlanie brániť práva pracovníkov: „Sme len na začiatku sporu s firmou. Ide do tuhého.” Gröger varoval, že štrajk môže prísť kedykoľvek po 1. decembri, ak nedôjde k uspokojivej dohode.

Situácia je o to vážnejšia, že VW nedávno zrušil dlhoročnú dohodu o garancii pracovných miest, ktorá od polovice 90. rokov zabezpečovala zamestnanosť v šiestich závodoch v západnom Nemecku. Teraz musia odbory rokovať o nových pracovných zmluvách pre 130 000 zamestnancov hlavnej značky VW v Nemecku, píše portál Teraz.sk.

Dôvody a dôsledky

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.