- Bitcoin by musel vzrásť o viac ako 170 %, aby Satoshi predstihol Elona Muska v rebríčku bohatstva.
- Kryptomena je po schválení ETF masívne akumulovaná inštitúciami, ako napríklad BlackRock.
- Bitcoin stále nie je zahrnutý v rebríčkoch miliardárov kvôli problémom s držaním aktív.
Bitcoin vstúpil do šesťcifernej cenovej zóny a prílev inštitucionálneho kapitálu naberá historické tempo. Ako uvádza magazín BeInCrypto, čoraz viac analytikov sa pýta: Stane sa Satoshi Nakamoto, zakladateľ Bitcoinu, najbohatším človekom na svete ešte pred koncom roka?
Bitcoin môže Satoshiho vystreliť na vrchol rebríčka miliardárov
S približne 1,1 miliónom BTC na neaktívnych adresách by jeho majetok dosahoval viac než 130 miliárd dolárov. Aby predstihol Elona Muska s majetkom odhadovaným na 350 až 400 miliárd dolárov podľa rebríčka Forbes, Bitcoin by musel prekonať hranicu 320 000 až 370 000 dolárov. To znamená nárast o 2,7 až 3,1-násobok oproti súčasným hodnotám.
Nie je to však len o cene. Potrebné by boli aj priaznivé makroekonomické podmienky, regulačné zmeny a výrazné zrýchlenie inštitucionálnych nákupov.
Satoshi Nakamoto je pseudonymná osoba alebo skupina, ktorá v roku 2008 vytvorila Bitcoin a napísala jeho whitepaper. Identita Nakamota zostáva neznáma. Jeho BTC adresy obsahujú približne 1,1 milióna mincí, ktoré nikdy neboli presunuté, čo z neho potenciálne robí jedného z najbohatších ľudí na svete.

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Neviditeľný miliardár v číslach
Schválenie BTC ETF fondov prinieslo vlnu kapitálu. Napríklad fond BlackRock IBIT vlastní viac ako 727 000 BTC a blíži sa k spravovaniu aktív vo výške 100 miliárd dolárov. Bitcoin by však potreboval obrovské nákupy na to, aby dosiahol 320 000 dolárov do piatich mesiacov. To by mohlo nastať napríklad pri akumulácii strategických rezerv štátov alebo masívnych nákupov suverénnych fondov.
Zároveň, Satoshi sa napriek obrovskému majetku nenachádza v rebríčkoch, ako sú Forbes alebo Bloomberg. Ak by sa tam nachádzal, Satoshi by sa aktuálne umiestnil na 11. mieste, keby sa jeho BTC počítali. Problémom je samostatná úschova, chýbajúca transparentnosť a nemožnosť overenia vlastníctva.
Držať Bitcoin dáva zmysel najmä keď centrálne banky stále oslabujú fiat meny. Navyše, infraštruktúra pre reportovanie kryptobohatstva stále zaostáva, čo znemožňuje spravodlivé porovnanie s akciami či nehnuteľnosťami.
Aj keď sa Bitcoin stáva inštitucionálnym štandardom, jeho najväčší držiteľ zostáva v anonymite. Možno ani nejde o to, či sa Satoshi stane najbohatším človekom, ale o to, kto vlastne je.
Odpoveď na túto otázku nikto nevie s istotou. Ak však bude dlhodobý trend Bitcoinu pokračovať v raste a inštitúcie budú ďalej investovať, jedného dňa sa táto hypotéza môže stať skutočnosťou.
Ak sa viac zaujímate o Bitcoin, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: