Tu si už naftu na čerpacích staniciach nenatankujete. Toto ikonické mesto už dieselové autá nechce

  • Francúzsko vedie otvorený boj proti naftovým autám.
  • Starostka zakázala predaj nafty na štyroch dôležitých čerpacích staniciach.
  • Všetky sa nachádzajú na obchvate hlavného mesta Paríž.
Off topic Diesel tu už nenatankujete
Diesel tu už nenatankujete. Zdroj: shutterstock.com/Vulp/RikoBest

Prečo sú naftové motory zlé?

Mnoho motoristov preferuje autá na naftový pohon, pretože oproti benzínu majú takéto autá dve hlavné výhody – nižšia cena paliva a nižšia spotreba. To sú dva veľmi silné argumenty.

Nižšia spotreba je zapríčinená vyššou energetickou hustotou. Inak povedané, z jedného litra nafty získate viac energie ako z rovnakého množstva benzínu. Nižšia cena je odôvodnená tým, že nafta je výrazne menej zaťažená daňou.

Avšak rozdiel je vo výparoch, ktoré naftové motory produkujú, ako napríklad oxid uhoľnatý, uhľovodíky, oxid dusíka a pevné častice. Naftové motory vyrobené do septembra 2014 mohli vypúšťať až trikrát viac oxidov dusíka ako tie benzínové.

Následne sa začalo hovoriť o bionafte. Autá tak získali rôzne systémy, ktorými chceli dosiahnuť nižšie emisie. Napríklad recirkuláciou výfukových plynov (EGR), filtrom pevných častíc (DPF) či katalyzátorom so selektívnou katalytickou redukciou (SCR).

Práve vďaka týmto systémom sú naftové autá opäť ekologické, no za cenu toho, že z dlhodobého hľadiska sa údržba systémov komplikuje a predražuje servis.

Aféra Dieselgate

Všetko sa zmenilo na jeseň roku 2015, keď prepukla kauza Dieselgate. Koncern Volskwagen, pod ktorý spadajú značky Audi, Seat, Škoda a Porsche, chcel znížiť emisie oxidov dusíka svojich naftových motorov inak.

Konkrétne tieto autá preto používali riadiacu jednotku upravenú tak, aby motor dosahoval nízke emisie len počas meraní v laboratóriu. V bežnej premávke prekračoval predpísané emisie oxidov dusíka až 40-násobne.

Vlastníte auto s naftovým pohonom?

Loading ... Loading ...

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.