Dohoda o ekonomických stimuloch je v nedohľadne. Rokovania USA a Číny o obchode sa nekonajú. Donald Trump zrušil rozhovory o plnení prvej fázy obchodnej dohody medzi Čínou a USA. Povodný termín bol 15. augusta. Tento stav prispel k miernemu zníženiu ceny ropy z dôvodu obavy o ďalší vývoj dopytu.
USA a Čína podpísali 1. fázu obchodnej dohody v januári 2020, v rámci ktorej sa Čína zaviazala zvýšiť nákupy energetických produktov z USA. Platnosť nadobudla až o mesiac neskôr a obe strany by mali plnenie tejto dohody prerokovať každý polrok. Realita je však iná.
Vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú napäté počas celého pôsobenia amerického prezidenta v úrade. Najprv išlo o spory pre obchod a duševné vlastníctvo, no situácia sa zhoršila po expandovaní vírusu. Nepomohlo tomu ani to, ako sa k rokovaniu s Čínou vyjadril Trump:
“Nechce sa mi teraz s nimi diskutovať,” – tak znelo postavenie amerického prezidenta. Okrem toho sa vyjadril k tomu, čo všetko urobila Čína USA a svetu a odmieta s nimi rokovať. Toto vyjadrenie prišlo iba deň po tom, ako Trump pochválil Čínu za nákup amerických agroproduktov.
Čítajte tiež – Warren Buffett nakupuje zlato! Prejde aj na Bitcoin?
Čína zvýšila nákupy americkej ropy
Najväčší dovozca ropy na svete sa tak rozhodol tesne pred revíziou plnenia dohody. Podľa odhadov sa má na budúci mesiac naložiť pre Čínu až 14 miliónov barelov ropy resp. 7 tankerov.
Zatiaľ, čo sa dovoz ropy do Číny zvyšuje, celkový import amerického tovaru v prvom polroku dosiahol len 23% cieľa z dohody. Čínske rafinérie prudko navýšili svoj výkon po otvorení ekonomiky. Môže tak ísť o ďalší dôvod zvýšeného nákupu ropy.
Motivácia nákupov Číny z USA má aj politický podtón. Čína má veľké zásoby ropy a ceny ropy v USA nie sú o nič pozitívnejšie ako ceny konkurencie na Blízkom východe. V máji a júni Čína doviezla z USA mesačne 4,2 milióna barelov. Potom však nákupy skončili, z dôvodu zhoršenia vzťahov. Nové objednávky po pandémii však zlepšia dosahovanie cieľa v importovaní.
Ropa a jej mierny pokles
Americký ropný inštitút API uviedol, že zásoby ropy v USA klesli minulý týždeň o 4,3 milióna barelov. Analytici očakávali pokles iba o 2,7 milióna barelov. V júli plnil OPEC+ produkčné kvóty na 97 %. Vtedy platil ešte program znižovania ťažby o 9,7 milióna barelov denne. Od augusta platí redukcia ťažby na 7,7 milióna barelov denne.
Cena Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 8.11 h SELČ cenu 45,26 USD/barel. Ide o pokles oproti poslednej uzávierke o 11 centov.
Cena WTI so septembrovým kontraktom dosiahla cenu 42,75 USD/barel. Ide o pokles oproti poslednej uzávierke o 14 centov.