- Trumpova administratíva zaviedla takzvané recipročné clá.
- Americké akciové indexy reagovali na toto oznámenie.
- Ukážeme si tri grafy, ktoré ukazujú silu neistoty.
PR článok spoločnosti XTB. V stredu večer, krátko po zatvorení finančných trhov, oznámil americký prezident Donald Trump rozhodný krok: Spojené štáty zavedú nové clá na tovar z krajín, s ktorými majú najväčší obchodný deficit. Tento krok okamžite vyvolal búrlivú reakciu na svetových trhoch.
Trumpova administratíva zaviedla takzvané “recipročné clá”, teda poplatky zodpovedajúce (podľa výpočtov Bieleho domu) úrovni ciel, ktoré tieto krajiny uplatňujú na tovar z USA. Hoci Biely dom argumentuje snahou o ochranu domáceho priemyslu a spravodlivejším obchodným prostredím, bezprostredný vplyv tohto rozhodnutia bol výrazne negatívny. Ani dva dni po oznámení sa trhy nezotavili, čo rozhodne nie je dobré znamenie.
Pozrime sa na tri kľúčové trhy, ktoré boli týmito opatreniami najviac ovplyvnené.
Viac informácií o obchodovaní v turbulentných časoch sa dozviete na Online tradingovej konferencii XTB – 12. apríla 2025.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Americké akcie: neistota ochromuje trhy
Americké akciové indexy reagovali na toto oznámenie prudkým poklesom. V priebehu niekoľkých hodín po zatvorení burzy stratili približne dve percentá svojej hodnoty. Dôvodom je zvýšená neistota v súvislosti s možnými odvetnými opatreniami obchodných partnerov USA. Mnohé americké spoločnosti, najmä technologickí giganti, generujú významnú časť svojich príjmov na zahraničných trhoch. Nové prekážky medzinárodného obchodu tak môžu negatívne ovplyvniť ich zisky a plány expanzie.
Zároveň existujú obavy, že clá zvýšia ceny dovážaného tovaru, čo by mohlo viesť k rastu inflácie. V takomto prostredí by sa znížila kúpna sila domácností a spomalil by sa hospodársky rast. Investori preto strácajú dôveru a sťahujú sa z akcií, ktoré sú na najnižších úrovniach od septembra minulého roka.
Index S&P 500 sa v súčasnosti nachádza 12 % pod svojimi maximami zo začiatku roka.
- Začnite obchodovať ešte dnes s celosvetovo uznávanou platformou XTB a získajte prístup k viac ako 5800 finančným inštrumentom.
- Otvorte si účet zadarmo a vyskúšajte si obchodovanie na demo účte s virtuálnymi 100 000 dolármi bez rizika.
- Vzdelávajte sa s XTB prostredníctvom bezplatných webinárov, videokurzov a analytických nástrojov pre začiatočníkov aj pokročilých.
- Obchodujte kdekoľvek vďaka ocenenej mobilnej aplikácii a pokročilej obchodnej platforme prispôsobenej pre všetky zariadenia.
- Kontaktujte odborníkov z XTB a získajte osobnú podporu v slovenčine 24/5 prostredníctvom chatu, e-mailu alebo telefónu.
- Pripojte sa k viac ako miliónu investorov, ktorí už dôverujú XTB pri svojich finančných rozhodnutiach.
Dolár pod tlakom: Najväčší pokles za posledné roky
Výrazný šok zažil aj americký dolár. Voči euru oslabil o približne 2,5 %, čo predstavuje najväčší jednodňový pokles od roku 2015. Tento vývoj súvisí s presunom investorov do bezpečnejších aktív – ako sú americké štátne dlhopisy – ktoré však v dôsledku zvýšeného dopytu ponúkajú nižšie výnosy.
Zároveň sa začínajú šíriť obavy z možnej hospodárskej recesie v USA. Ak skutočne dôjde k hospodárskemu ochladeniu, americká centrálna banka by mohla pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb. To by ďalej oslabilo dolár a zvýšilo atraktívnosť investícií v iných regiónoch sveta.
V dôsledku toho investori prehodnocujú svoje stratégie a čoraz viac zvažujú presun kapitálu mimo USA, čo ďalej prispieva k oslabovaniu americkej meny.
Táto situácia viedla k bezprecedentnému oslabeniu dolára – najmä v rýchlosti cenových pohybov. Hodnota eura voči doláru sa od začiatku roka zvýšila približne o 9 %.
TIP XTB je najlepšia investičná platforma pre Slovákov.
Cena ropy klesá: Obavy zo spomalenia globálneho dopytu
Zaznamenali sme tiež výrazný výpredaj na trhoch s ropou, pričom cena čierneho zlata klesla približne o 6 %. Tento pokles je priamym dôsledkom rastúcej neistoty v súvislosti s budúcim vývojom svetovej ekonomiky. Spojené štáty a Čína, dve najväčšie svetové ekonomiky a hlavní spotrebitelia ropy, sa dostali do obchodného konfliktu. Ak sa ich rast spomalí, logicky to povedie k zníženiu dopytu po energii.
Do hry vstupuje aj Európa, ktorá sa stáva ďalším rizikovým faktorom v obchodnej vojne s USA. Európska únia ako celok – tretí najväčší spotrebiteľ ropy – tiež čelí neistote a možnému spomaleniu hospodárskeho rastu.
Tri hlavné hospodárske bloky tak súčasne vstupujú do fázy ochladzovania, čo je pre investorov a obchodníkov s ropou vážnym problémom. Výsledkom je prudký pokles cien, ktorý by mohol mať dôsledky nielen pre energetický sektor, ale aj pre celú ekonomiku.
Graf ceny ropy tak kopíruje vývoj akcií a dolára – od polovice januára klesla z lokálnych maxím o 16 %.
Čo ďalej? Scenáre a rady pre investorov
To, či súčasná situácia prerastie do plnohodnotnej hospodárskej recesie, závisí predovšetkým od ďalších krokov jednotlivých krajín a prístupu Trumpovej administratívy. Ochota ku kompromisom je stále veľmi neistá a posledné tri mesiace ukázali, že politika USA pod jeho vedením je veľmi nepredvídateľná.
To vytvára prostredie, v ktorom musia investori a obchodníci zásadne prehodnotiť svoje súčasné stratégie. Existujúce modely založené na stabilnom raste, nízkej volatilite a predvídateľných opatreniach centrálnych bánk už nemusia fungovať.
TIP XTB ponúka obrovský výber akcií. Investujte už dnes.
Dve hlavné stratégie pre neisté časy
- Dlhodobý investičný horizont
História ukazuje, že napriek krízam a výkyvom majú akciové trhy z dlhodobého hľadiska rastúci trend. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že existovali aj dlhé obdobia stagnácie – tzv. ”stratené dekády”. Väčšina investorov dnes pozná len dynamický rast posledných rokov a očakáva jeho pokračovanie. Tento predpoklad však v súčasnom geopolitickom a hospodárskom prostredí stráca na sile. - Aktívne obchodovanie a reakcia na krátkodobé trendy
Pre niektorých môže byť efektívnejšou stratégiou zameranie sa na aktuálne trhové príležitosti. Aj v obdobiach zvýšenej volatility sa dajú nájsť krátkodobé obchodné príležitosti, ktoré môžu priniesť zaujímavé zisky. Aktívny prístup si však vyžaduje viac času, znalostí a disciplíny.
Ako sa zachovať v súčasnej situácii?
- Diverzifikujte – regionálne a sektorovo. Jednostranná expozícia voči USA môže byť v súčasnosti riziková.
- Zachovajte si chladnú hlavu – volatilita nemusí nutne znamenať stratu, ale príležitosť.
- Zvážte proaktívnejší prístup – výhodu majú tí, ktorí sa dokážu rýchlo prispôsobiť v turbulentných časoch.
- Vzdelávajte sa a sledujte trh – napríklad na Online tradingovej konferencii XTB, ktorá sa uskutoční apríla 2025. Viac informácií nájdete tu.
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne.