Trh s nehnuteľnosťami zažíva extrémy. Takáto kríza tu nebola štyri desaťročia

Ekonomika Trh s nehnuteľnosťami čelí kríze
Trh s nehnuteľnosťami čelí kríze. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Svetové trhy s nehnuteľnosťami prežívajú extrémny šok v dôsledku rýchleho zvýšenia úrokových sadzieb centrálnymi bankami v uplynulom roku. Obdobie, ktoré sprevádzal realitný boom je definitívne minulosťou. Trh prešiel do novej éry, začala sa doba realitnej krízy.

Trhy po celom svete čelia výrazne vyšším nákladom na pôžičky. Zároveň kupujúcich zmáha aj nedostatočná ponuka na trhu s nehnuteľnosťami, čo udržuje ceny na príliš vysokých úrovniach. Tento tandem nepriaznivých okolností spôsobuje, že bývanie sa stáva pre mnohé domácnosti ťažko dostupné. Zatiaľ čo majitelia nehnuteľností čelia čoraz viac rastúcemu finančnému tlaku.

Trh s nehnuteľnosťami je na bode mrazu

Na trhu v USA prevládajú hypotéky s fixáciou úrokovej sadzby na 30 rokov. Prudká zmena v menovej politike centrálnej banky spôsobila, že majitelia domov za súčasných podmienok nechcú svoje nehnuteľnosti predávať. Ak vlastnia nehnuteľnosť, ktorú získali ešte za nízke úrokové sadzby, tak ani v prípade potreby sa tejto nehnuteľnosti nechcú vzdať.

Situácia sa stáva kritickou pre kupujúcich, ktorí majú stále väčší problém nájsť na trhu ponuku, ktorou by si splnili sen o vlastnom bývaní. Nastala tak patová situácia, keď je realitný trh prakticky zmrazený.

„Zlatý vek bývania pre jednu rodinu je za nami,” povedal pre portál Bloomberg Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody’s Analytics.

Úrokové sadzby pri 30 ročných fixáciách hypoték sa v roku 2021 pohybovali na úrovni okolo 2,65 %. V súčasnosti sa nachádzajú omnoho vyššie, na 7,4 %. Mark Zandi očakáva, že ani počas celej nasledujúcej dekády sa tieto sadzby nedostanú oveľa nižšie a udržia sa vo výške okolo 5,5 %.

Národná asociácia realitných kancelárií v USA uviedla, že kolízia dvoch extrémnych faktorov, ktorými sú najvyššie úrokové sadzby za posledných 10 rokov, obmedzená ponuka a vysoké ceny spôsobila, že realitný trh je v súčasnosti najmenej dostupný za posledné štyri dekády. Pri kúpe typického domu musia domácnosti vynaložiť až 40 % z priemerného príjmu na to, aby ho dokázali splácať.

Ekonómovia upozorňujú, že vplyv vysokých úrokových sadzieb sa na trhu prejaví ešte výraznejšie v budúcom roku, pričom trvanie dôsledkov prísnej menovej politiky budeme pociťovať ešte roky.

„V niektorých ohľadoch sme v raných fázach tejto doby ľadovej a je nepravdepodobné, že by sa v blízkej dobe ľady roztopili,” povedal Benjamin Keys, profesor na Wharton School na Pensylvánskej univerzite. „Táto zvláštnosť môže trvať dlho.”

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Realitná kríza má globálne dôsledky

V jednotlivých krajinách sveta sa odohrávajú rôzne scenáre krízy nehnuteľností, no všetky šliapu na brzdu rozvoja národných ekonomík. Ľudia vynakladajú stále viac zo svojich príjmov na bývanie, či už pri prenájme alebo kúpe. Tento trend vytvára hrozivé výzvy pre strednú triedu, pre ktorú bolo doposiaľ vlastníctvo domu dlhodobo vnímané ako cesta k stabilite.

Svet čelí mnohým neistotám, od geopolitickej situácie na Blízkom východe po ekonomické problémy Číny. Tieto faktory môžu prispieť k širšiemu globálneho poklesu, ktorý by znížil dopyt po bývaní a spôsobil ďalšie finančné problémy.

Trhy s nehnuteľnosťami „zažili v posledných dvoch desaťročiach skutočný večierok”, hovorí ekonóm Niraj Shah z Bloomberg Economics. No nadchádzajúce desaťročie prinesie obdobie veľkého úpadku, kde bude náročné dosiahnuť predchádzajúce úspechy.

Prečítajte si aj: Tretia najväčšia banka v USA ohlásila masové prepúšťanie. O prácu prídu až desaťtisíce zamestnancov

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.