Tretí pilier: Záchrana pred chudobou v starobe (Dôchodky pod lupou: 7. časť)

  • Tretí pilier láme na Slovensku rekordy v počte sporiteľov.
  • Už viac ako milión ľudí si v ňom aktívne sporí na dôchodok.
  • Kombinuje výhody príspevkov od zamestnávateľov, daňových úľav a zhodnotenia úspor.
Ekonomika Tretí pilier pod lupou
Tretí pilier pod lupou. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios/Kinek00
Coinfactory PC banerBitmarkets

Výhody sporenia v treťom pilieri

Príspevok zamestnávateľa

Jednou z najväčších výhod tretieho piliera je možnosť získať príspevok od zamestnávateľa. Aktuálne štatistiky ukazujú, že priemerný mesačný príspevok zamestnávateľa dosahuje 40,51 eura, čo výrazne prevyšuje priemerný príspevok samotného účastníka vo výške 23,73 eura.

Pre zamestnávateľov je príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnancov daňovo uznateľným výdavkom do výšky 6 percent zo zúčtovaných miezd zamestnancov, ako potvrdzuje Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností.

Daňová úľava pre účastníkov

Účastníci, ktorí uzatvorili zmluvu po 1. januári 2014 (alebo uzavreli dodatok k staršej zmluve), majú možnosť odpočítať si z daňového základu príspevky až do výšky 180 eur ročne. Pri maximálnom odpočte to predstavuje úsporu 34,20 eura na dani ročne.

Daňovú úľavu získate jednoducho

Uplatnenie daňovej úľavy je jednoduché. Ak príspevky odvádza zamestnávateľ, nie je potrebné prikladať žiadne potvrdenie. Ak si účastník podáva daňové priznanie sám, môže použiť výpis z osobného dôchodkového účtu alebo potvrdenie o zaplatených príspevkoch od svojej DDS.

Flexibilita sporenia a dedenie úspor

Účastník si môže vybrať, či bude investovať v jednom alebo viacerých príspevkových fondoch. Fondy môže meniť, upravovať výšku svojich príspevkov a jednoducho získavať prehľad o svojich úsporách prostredníctvom webových aplikácií.

Dôležitým aspektom je, že aktuálna hodnota osobného dôchodkového účtu je súkromný majetok, ktorý je predmetom dedenia v prípade smrti účastníka vo fáze sporenia alebo počas poberania dočasného dôchodku, ako uvádza Národná banka Slovenska.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
SpäťStrana 2/4Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.