Toxická skládka Európy? Na Slovensko sa bude dovážať rádioaktívny odpad

  • Nebezpečný rádioaktívny odpad bude opäť smerovať na Slovensko.
  • Vláda zrušila zákaz jeho dovozu.
  • Spracovaním sa zaoberá firma JAVYS.
Novinky Na Slovensko sa bude dovážať rádioaktívny odpad
Na Slovensko sa bude dovážať rádioaktívny odpad. Zdroj: shutterstock.com/Bk87
Okazio PCBitmarkets

Na Slovensko sa bude môcť opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Poslanci Národnej rady (NR) SR zrušili zákaz dovozu tohto odpadu, ktorý bol zavedený v roku 2021. Zmena prišla cez pozmeňujúci návrh k zákonu o kritickej infraštruktúre. Poslanci ju odhlasovali v stredu.

Predkladatelia vysvetlili, že zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov (RAO) zo zahraničia na účely spracovania v SR sa zaviedol napriek tomu, že ide o bežnú podnikateľskú aktivitu, „ktorá za dodržania prísnych bezpečnostných opatrení nie je žiadnym medzinárodným alebo európskym právnym aktom explicitne zakázaná”.

K tomuto zákazu došlo podľa nich neočakávane takmer po 20 rokoch takto dovolenej a bežne vykonávanej činnosti.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na Slovensko v minulosti vozili rádioaktívny odpad z európskych krajín

Na Slovensku sa veľkým priemyselným spracovávaním rádioaktívnych odpadov zaoberá len Jadrová vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS).

Európske krajiny posielali nebezpečný odpad na Slovensko

JAVYS spracovával spaľovaním rádioaktívny odpad z Talianska, Česka a Nemecka na základe víťazstva v medzinárodných verejných súťažiach pri dodržaní príslušnej legislatívy SR.

Všetok spracovaný odpad a v ňom obsiahnutá aktivita boli vrátené do krajiny pôvodu. JAVYS v oblasti ochrany životného prostredia neprekročila počas spracovávania zahraničného RAO zákonné limity, pričom v tom istom čase spracovávala aj RAO s pôvodom na Slovensku,” uviedli predkladatelia s tým, že zavedenie explicitného zákazu spracovania cudzích RAO malo zásadný negatívny vplyv na hospodárenie JAVYS-u.

Spracovávaním zahraničných RAO dochádza podľa predkladateľov k optimálnemu využívaniu spracovateľských kapacít JAVYS, k udržaniu kvalifikovaného personálu so získavaním nových odborných skúseností a medzinárodného renomé spoločnosti JAVYS pri zachovaní požadovanej úrovne jadrovej bezpečnosti.

Nová úprava mení aj zákon o radiačnej ochrane. „V zákone o radiačnej ochrane sa v roku 2021 rigorózny zákaz dovozu RAO na účel spracovania navrhovaným ustanovením mení na podmienečne dovolený dovoz, pokiaľ sú splnené podmienky podľa atómového zákona a je schválená optimalizačná štúdia k spracovaniu RAO,” vysvetlili predkladatelia.

Pre Úrad verejného zdravotníctva SR sa rozširuje pôsobnosť na schvaľovanie optimalizačnej štúdie.

txbKvakomat mobil