- Produktivita na Slovensku zaostáva za priemerom EÚ.
- Inflácia a nízke mzdy ohrozujú domácnosti aj podniky.
- Slovenská ekonomika čelí niekoľkým zásadným problémom.
1. Inflácia a nízke príjmy
Významným problémom slovenskej ekonomiky je vysoká inflácia, ktorá zasahuje domácnosti aj podniky. Rast cien energií, potravín a služieb zvyšuje životné náklady, čím sa znižuje kúpna sila obyvateľov. Nedávno sme vás informovali, že rast cien potravín ešte neskončil. Slovensko je dokonca 4. krajina v rebríčku spomedzi členských štátov EÚ s najvyššími výdavkami na potraviny. Čím je krajina chudobnejšia, tým vyšší podiel z príjmu domácnosti vynakladajú na bežné spotrebné statky a služby, medzi ktoré patrí aj jedlo.
Inflácia, samozrejme, nezasiahla iba Slovensko, ale celú Európu. Avšak, problém nastáva vtedy, keď je vysoké tempo rastu cien spojené s nízkym rastom reálnej mzdy. Podľa Štatistického úradu SR priemerná aj nominálna mzda síce z roka na rok stúpa, no za posledných 12 rokov sa priemerný čistý plat zvýšil len o 1 %.
Pre porovnanie, v Česku sa zvýšil o 56 %, Poľsku o 83 %, v Bulharsku o 115 % a v Rumunsku o 181 %. Takže jednoducho povedané, Slováci zarábajú rovnako ako v roku 2012, ako sme informovali už skôr. Dokonca sme úplne na chvoste rebríčka s najnižším čistým ročným príjmom. Obehli nás aj krajiny ako Rumunsko, Maďarsko alebo Bulharsko.