- Čína odhaduje cez 1 000 ton zlatých rezerv.
- Zásoby môžu zvýšiť svetovú ponuku zlata o 0,41 %.
- Ceny zlata aj napriek tomu naďalej rastú.
Podľa najnovšej správy portálu Finbold čínska Hunan Academy of Geology objavila obrovské zásoby zlata, ktoré by mohli presiahnuť 1 000 ton. Konkrétne bolo objavených 40 žíl zlatonosnej rudy v rámci jadrového prieskumu a v čase písania je potvrdených už 300 ton vzácneho kovu.
Zlato mierne kleslo po objavení ložísk v Číne
Odhadovaná hodnota novoobjaveného zlata je 87 miliárd dolárov. Ťažba bude zrealizovaná postupne a pravdepodobne negatívne ovplyvní trhovú cenu komodity. Pri objavení takého množstva zlata sa zvýši jeho celková ponuka, čo spôsobí vyššiu dostupnosť, ktorá tlačí trhovú cenu nadol.
Napriek tomu je predpokladaná zvýšená ponuka o 0,41 % relatívne nízka. A z tohto dôvodu trhová cena až tak nezareagovala. Pravdepodobne to bude mať vplyv až z dlhodobého hľadiska.
Podľa údajov TradingView sa v čase písania zlato pohybuje na cene 2 615 dolárov a od historického maxima ho delí iba 7 %. Po objavení čínskych ložísk došlo k poklesu len o 4 %, čo nemá výrazný vplyv na ekonomiku a globálne trhy.
V súčasnosti globálne rezervy zlata podľa U.S. Geological Survey dosahujú približne 244 000 metrických ton. Väčšina tohto zlata pochádza len z troch krajín: Číny, Austrálie a Južnej Afriky. Všetko doteraz objavené zlato by sa zmestilo do kocky širokej 23 metrov na každej strane.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Dominancia vo svetovom trhu so zlatom
Objav týchto zlatých rezerv posilňuje postavenie Číny ako významného hráča na trhu so zlatom. Podľa údajov World Gold Council Čína celkovo vlastní už 2 264,32 ton zlata. V celosvetovom rebríčku je na 6. mieste po USA, Nemecku, Taliansku, Francúzsku a Rusku.
Zlato je podľa rebríčka Companies Market Cap bezkonkurenčne najhodnotnejším aktívom na svete s odhadovanou trhovou kapitalizáciou 17,59 bilióna dolárov. Len na porovnanie, na druhom mieste je firma Apple s kapitalizáciou 3,52 bilióna dolárov.
V čase makroekonomických neistôt a obáv z recesie v USA by mohla Čína využiť tieto zásoby na posilnenie svojej ekonomickej a geopolitickej pozície. Aj keď zlaté rezervy môžu byť vnímané ako ekonomická výhoda, ich vplyv na cenu zlata bude pravdepodobne rozložený v čase. Trh so zlatom ostáva naďalej atraktívnym a stabilným miestom pre investorov aj napriek možnému zvýšeniu ponuky.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: