TOP 6 technologických vychytávok z posledných rokov – Pokrok nezastavíš!

Novinky Kedysi sci-fi, dnes realita
Kedysi sci-fi, dnes realita. Zdroj: shutterstock.com/sitthiphong
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Stali sa neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Otvárajú nám nové obzory a uľahčujú každodennú existenciu. Reč je o moderných technológiách, ktoré neustále napredujú či už v oblasti komunikácie, elektromobility, zdravia alebo interiérového dizajnu. 

Pozrime sa spolu na šesť najužitočnejších technologických pokrokov, ktoré možno vo svojich segmentoch považovať za prelomové riešenia. Bez väčšiny z nich si už v súčasnosti nevieme predstaviť život. 

Hodinky ako komplexné zariadenie

Kedysi boli náramkové hodinky iba ukazovateľom času, módnym doplnkom či akýmsi prejavom solventnosti nositeľa. V uplynulých rokoch sa však z hodiniek stalo komplexné prenosné zariadenie, ktoré dohliada na náš celodenný režim a detailne sleduje všetky naše výkony.

Pochvália nás pri každej dosiahnutej méte, povedia nám, kedy máme dýchať, kedy sa postaviť a počas celého dňa nás motivujú dosahovať lepšie výkony. Postupne nahrádzajú aj mobilné zariadenia a stávajú sa plnohodnotným komunikačným či platobným prostriedkom. Bez preháňania možno povedať, že takéto hodinky svojou univerzálnosťou, navyše v takom minimalistickom celku, do našich životov vniesli revolúciu, akú len tak ľahko niečo neprekoná. 

Revolúcia v nabíjaní 

V každej cestovateľskej výbave by nemala chýbať novinka v podobe medzinárodnej nabíjačky, ktorá dokáže nabíjať súčasne 3 zariadenia, je menšia ako kreditná karta, váži len 129 gramov, je spratná a ani zďaleka neslúži iba na nabíjanie. Keďže Európa, USA, Veľká Británia či Austrália sa odlišujú aj tým, že sa v nich používajú iné elektrické zásuvky, cestovateľa môže nepríjemne zaskočiť, ak si na dovolenke nemôže nabiť telefón, hodinky, počítač či iné nevyhnutné prenosné zariadenie. Najnovšie miniatúrne riešenie – cestovný adaptér – umožňuje jednoduchú výmenu adaptérov práve do rozdielnych elektrických zásuviek. Taktiež v sebe ukrýva aj najmenší cestovateľský adaptér a dátový hub na svete.

Novú kuchyňu môžete mať teraz skutočne pod palcom

Ešte pred pár rokmi sme mohli iba snívať o tom, ako si jedného dňa sami podľa vlastných predstáv za pomoci 3D simulácie zostavíme budúcu kuchyňu snov. Našťastie, tá budúcnosť sa volá dnešok, vďaka čomu sa z niekdajšieho zdĺhavého, často i niekoľkomesačného procesu zariaďovania novej kuchyne stal jednoduchý, dokonca extrémne zábavný proces trvajúci ani nie hodinu.

„Táto technologická novinka mení ,pravidlá hry‘ – spôsob, ako sa plánujú kuchyne či celý interiér. Zákazník už nie je viac pasívnym čakateľom na návrh. Priamo pod jeho rukami a pred jeho očami rastie jeho kuchyňa, interiér so všetkými detailmi,”

– približuje návrhár Pavol Krčmárik zo spoločnosti Oresi Kuchyne jedinečnú službu 3D Reality. Čo si teda máme pod týmto lákavým procesom predstaviť v praxi?

Princíp tvorby vlastného návrhu spočíva v tom, že na digitálny stôl kladiete ,kocky‘. Na ňom, ako aj na obrazovke smart televízie okamžite vidíte svoju kuchyňu v podobe 3D simulácie, teda komplexný nábytok so spotrebičmi v reálnom prostredí.”

– vysvetľuje návrhár princíp fungovania 3D Reality, ktorú možno využiť aj virtuálne z pohodlia domova prostredníctvom streamu.

Inými slovami, ak zákazník nemôže navštíviť predajňu osobne, spojí sa s ním cez počítač návrhár kuchyne, za ktorého asistencie sa vyskladá kuchyňa online. Fascinujúce na celom tomto dizajnérskom procese je, že klient si v sekunde sám mení napríklad farbu kuchyne, podlahy, stien alebo jednotlivých skriniek či umiestnenie okna, dverí alebo môže interiér kuchyne vidieť v žiare mesačného svitu.

Kuchyňu si teda navrhujete sami – vy sa stávate jej tvorcom. Aj keď ju ešte čaká výrobný proces, zákazník jej extrémne reálnu podobu vidí už pri návrhu. Plánovač je postavený na princípe počítačových hier, je autentický, mimoriadne rýchly a veľmi jednoduchý.

V tejto krajine je Bitcoin populárnejší než domáca mena

Budúcnosť nabíjania elektromobilov sa odohráva doma

Prechod milovníkov elektromobility z benzínu či diesla na šetrnú formu jazdy sa výrazne zjednodušil po tom, ako je možné nabíjať elektromobil aj v pohodlí domova. Predsa len pre majiteľov elektromobilov nebolo príliš praktické, ak mohli svojho tátoša nabíjať iba verejnými nabíjačkami.

V praxi to znamenalo, že museli podvedome celý deň myslieť na to, kde zaparkovať, aby popri vybavovaní povinností aspoň trochu zvýšili kapacitu batérie. Tomu je však koniec vďaka wallboxu, zariadeniu v podobe domácej nabíjacej stanice, ktorú si majiteľ dokáže prakticky nainštalovať v garáži, pod prístreškom či kdekoľvek v okolí svojho domova. Automobil si nabije počas noci a keď ráno vyrazí do mesta, nemusí okamžite vyhľadávať verejné nabíjacie plochy. Snáď najväčšou výhodou je samotná cena nabíjania, ktorá je podstatne nižšia ako pri verejných nabíjacích staniciach.

Okazio PCKvakomat mobil