Top 5 komodít, ktoré by mali byť v každom diverzifikovanom portfóliu

  • Predstavujeme vám top 5 komodít, ktoré by nemali chýbať v žiadnom investičnom portfóliu.
  • Povieme si, prečo sú vhodnou investičnou príležitosťou, a kde a ako ich nakupovať.
PR články Top 5 komodít na investovanie
Top 5 komodít na investovanie. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/RHJPhtotos
BitmarketsBitmarkets

1. Zlato

Zrejme nikoho neprekvapí, že v zozname top 5 komodít sa nachádza aj zlato. Tento drahý kov je najvzácnejšie aktívum na svete s trhovou kapitalizáciou približne 17,03 bilióna dolárov. Používa sa v šperkoch, technológiách, ako investičný nástroj a nakupujú ho mnohé vlády a centrálne banky po celom svete.

Práve od Covid pandémie sme boli svedkami zvýšeného záujmu o kúpu zlata. Banky po celom svete a najväčšie finančné inštitúcie ho dodnes hromadia vo forme rezervy. Drahý kov dokáže úspešne odolávať inflácii a navyše posledné roky raketovo stúpal a držal krok s americkým akciovým trhom.

Oplatí sa fyzické zlato?

Ak zvažujete nákup fyzického zlata, zaplatíte podstatne viac ako na burze. Dôvodom je, že obchodníci s fyzickým zlatom majú vysoké marže. Uvedieme si príklad:

  • Nákup: Zlato sa obchoduje za 2 489 dolárov za uncu (0,02835 kg), no na nemenovanom obchode v ten istý deň predávajú 1 uncu zlata za 2 545 dolárov. To znamená, že by ste kúpili 1 uncu zlata o 56 dolárov drahšie ako na burze.
  • Predaj: Pri trhovej cene za 2 489 dolárov za uncu viete v tom istom čase predať 1 uncu zlata len za 1 817 dolárov, čo je o 671,22 dolárov menej ako trhová cena. Ceny sa však líšia podľa karátov.

Kúpiť zlato

Cena zlata posledné mesiace neustále prekonáva nové historické maximum. Dokonca aj v čase písania sa zlato obchoduje na najvyššej úrovni, akú sme mohli doposiaľ vidieť. Na obrázku nižšie môžete vidieť, ako kúpiť zlato na XTB.

Nákup zlata na XTB

Nákup zlata na XTB. Zdroj: XTB

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Best Wallet PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.