Väčšina ľudí v krypto komunite berie Bitcoin ako nástroj pre investície. Zaujíma ich iba to, koľko Bitcoin stojí a kedy pôjde jeho cena nahor alebo nadol. Lenže peniaze nie sú všetko, alebo snáď áno? Poďme od situácie na trhu trochu bokom a pozrime sa na top 3 fakty, ktoré ste o Bitcoine určite nevedeli.
Menej než 1% ľudí vlastní Bitcoin
K 1. štvrťroku 2019 bolo zaregistrovaných iba 32 miliónov Bitcoin peňaženiek. Toto číslo netvorí ani 1 % svetovej populácie. Prekvapuje vás to? Síce Bitcoin mesiac čo mesiac podporuje viac spoločností. V niektorých krajinách si zaň kúpite dokonca lístok na MHD. Lenže keď sa opýtate niekoho, komu nerozprávate každý večer o tom, ako ste zarobili v roku 2017 „majlant” vďaka Bitcoinu, v 99 % prípadov dostanete odpoveď typu „Čo je to Bitcoin?”. Áno, ak čítate tento článok, ste v tom malom percente ľudí, ktorí vedia, čo je Bitcoin, a máte tak náskok pred zvyškom sveta. Samozrejme, keď príde na trh veľký hráč menom Facebook s ich kryptomenou Libra, určite sa z 1 % stane oveľa väčšia časť populácie.
Mohlo by vás zaujímať: Zarábajte aj na prepadoch – Využite jarné zľavy na Trading11.com!
Boj proti krajinám, kde sú ich občania utláčaní
V súčasnej dobe existuje 49 štátov (čo predstavuje takmer 50 % svetovej populácie), kde vládne diktátorská vláda. Občania nemajú práva akokoľvek ovplyvniť menu, banky alebo sú vystavení cenzúre. Týchto ľudí zachraňuje práve Bitcoin. Skoro 4 miliardy ľudí si vďaka Bitcoinu môžu chrániť svoj majetok alebo nakúpiť veci v zahraničí.
Pozrime sa napríklad na Čínu. Žije tu viac než 1,3 miliardy ľudí. Štát síce obchodovanie s kryptomenami zakázal, avšak Bitcoin nemá nikto ako zrušiť. Aj keď je cenzúra internetu enormná, veľa ľudí nemá prístup na internet vôbec. Bitcoin „žije” ďalej, pretože sa dá posielať napríklad aj cez SMS či satelit.
Dá sa porovnať Bitcoin s pieskom?
Určite si hovoríte, čo je to za hlúpy nadpis, ale Bitcoin sa naozaj dá porovnať s pieskom. Pri ťažbe Bitcoinu používajú mineri mernú hodnotu pod názvom Hash rate. A presne to môžete porovnať so zrnkami piesku na celej zemeguli. Hovoríte si ako? BTC ťažiari vyťažia za 1 sekundu približne 69 triliónov malých častí. A toto ohromné číslo je asi 10x väčšie než počet piesočných zŕn na Zemi. Určite si vravíte, kto asi tak počítal všetky zrnká na svete? To je záhada, ale fakt je to zaujímavý.
Záver
Tak čo si myslíte o týchto faktoch? Tušili ste takéto zaujímavosti? Sú to určte zaujímavé informácie. Hlavne nie je od veci občas vypustiť hodnoty na trhu z hlavy, pozrieť si takéto správy a uvedomiť si, že svet nie je len o peniazoch, hoci sú potrebné.
Čo čítať ďalej?
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.