- Slováci sa radi učia novým veciam.
- Pomáha im to nielen v rozvoji, ale aj na pracovisku.
- Mnohí však nemajú nárok na podporu od štátu.
Na Slovensku sa naplno rozbehol projekt s názvom „Zručnosti pre trh práce”. Má to však jeden háčik. Ako sme zistili, významná skupina Slovákov sa do projektu aktuálne zapojiť nemôže.
Projekt realizovaný Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR je financovaný z Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+) a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Má za cieľ zvýšiť konkurencieschopnosť slovenského trhu práce prostredníctvom rekvalifikácie a získavania nových zručností.
Rozvoj zručností prepláca štát
Projekt sa zamiera na podporu dvoch hlavných skupín uchádzačov o zamestnanie:
- Všeobecní uchádzači a znevýhodnení uchádzači o zamestnanie, kde hlavným cieľom je zlepšiť ich prístup k zamestnaniu prostredníctvom rekvalifikácií a nadobudnutia nových zručností;
- Mladí uchádzači o zamestnanie a mladí znevýhodnení uchádzači, ktorí sú v situácii NEET, s dôrazom na zvýšenie ich zručností a integráciu do pracovného procesu.
Toto vám štát nepreplatí
Ako uvádza rezort práce, zásadne nie sú podporované rekvalifikácie, ktoré nevedú k zvýšeniu uplatniteľnosti na trhu práce, ako sú napríklad kurzy na získanie vodičského oprávnenia skupiny B.
Projekt tiež umožňuje identifikovať ďalšie druhy vzdelávania, ktoré sa môžu stať nevhodnými vzhľadom na meniace sa požiadavky trhu práce.
– Aktivita č. 1: Podpora rekvalifikácie uchádzačov o zamestnanie disponuje rozpočtom 14 079 226 EUR.
– Aktivita č. 2: Podpora zručností mladých uchádzačov v NEET situácii s rozpočtom 14 170 737,50 EUR.
V rámci projektu sa kladie dôraz na úhradu kurzovného, ktoré zahŕňa celé spektrum nákladov spojených s rekvalifikáciou – od odmien lektorov, prenájom priestorov, až po nevyhnutné učebné pomôcky. Okrem toho projekt poskytuje paušálny príspevok na prezenčnú účasť, vypočítaný na 0,95 EUR za hodinu, s maximom 190 EUR na osobu.
Proces podania žiadosti
Uchádzači musia predložiť formálne žiadosti o príspevok na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Každá žiadosť je posudzovaná individuálne s dôrazom na predpokladané uplatnenie na trhu práce po absolvovaní rekvalifikácie.
Úrad potom rozhoduje o schválení alebo zamietnutí žiadosti na základe komplexnej analýzy situácie uchádzača a relevancie vybranej rekvalifikácie.
Tento projekt prispieva k systematickému zvyšovaniu kvalifikácie pracovnej sily na Slovensku, čo má priamy dopad na znižovanie nezamestnanosti a zlepšovanie kvality pracovného života občanov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Skupina Slovákov bude žiadať o podporu márne
Spojili sme sa s pracovníčkou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby sme zistili viac. Naša redaktorka, patriaca do skupiny mladých uchádzačov o zamestnanie, si chcela vybaviť príspevok na rekvalifikačný kurz hneď po tom, ako ukončila vysokú školu.
Podmienky spĺňa všetky, preto nás prekvapila nemilá informácia o tom, že nemá nárok na refinancovanie.
Pýtate sa, prečo? Ukázalo sa, že uchádzač o príspevok na rozvoj zručností „nesmie byť evidovaný ako samostatne zárobkovo činná osoba ani viesť živnosť.”
Spýtali sme sa, či sa to dá nejako vyriešiť. Predsa len, SZČO a živnostníkov je na Slovensku dosť. Ako nám aj sama úradníčka povedala, mnohí prejavili záujem o možnosť dovzdelať sa a rozšíriť si zručnosti. Dostali sme odpoveď.
Do projektu by ste sa mohli zapojiť v prípade, že by ste svoju živnosť pozastavili pred podaním žiadosti, a obnovili ju až po ukončení akreditovaného či rekvalifikačného kurzu.
To si však väčšina Slovákov dovoliť nemôže. Dozvedeli sme sa, že minulý rok pre veľký záujem tejto skupiny ľudí nakoniec rezort rozšíril okruh možných uchádzačov v rámci projektu. Ostáva len čakať, či sa tak stane aj tento rok.