Za zamestnávanie živnostníkov hrozí pokuta 200-tisíc, ale i väzenie. Na čo si dať pozor?

  • Vláda sa chystá posvietiť si na slovenské firmy.
  • Ilegálny systém zamestnávania môže podnikateľov vyjsť draho.
  • Na Slovensku sa rozmohol „švarcsystém“.
Ekonomika Slovenským podnikateľom hrozia vysoké pokuty
Slovenským podnikateľom hrozia vysoké pokuty. Zdroj: Reprofoto/FB/Erik Tomáš, shutterstock.com/godongphoto
BitmarketsOkazio mobil

Vláda Slovenskej republiky chystá rozsiahlu kampaň proti nelegálnemu zamestnávaniu živnostníkov, často označovanému ako „švarcsystém”. Ide o systém, ktorý umožňuje firmám využívať služby živnostníkov na podmienkach podobných zamestnancom, ale bez zodpovedajúcich odvodov a daní. Firmám hrozia vysoké pokuty, šéfom dokonca aj väzenie.

O pripravovaných sorísnených opatreniach informoval minister práce Erik Tomáš. Ten avizoval, že opatrenia novej legislatívy zahŕňajú nielen sprísnenie existujúcich zákonov, ale aj posilnenie právomocí inšpekčných orgánov, uvádza portál Peniaze.sk.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vysoké pokuty za švarcsystém firmy neminú

Rozšírenie švarcsystému sa stalo vážnym problémom. Čoraz viac firiem totiž využíva tento model pre zníženie nákladov na pracovnú silu. Takto majú možnosť obchádzať platenie štandardných odvodov a daní, ktoré by inak museli platiť pri zamestnávaní tradičným spôsobom.

Tento fenomén sa však netýka len domácich pracovníkov. Rozšíril sa aj medzi cudzincov, ktorí majú na Slovensku povolenie na pobyt za účelom podnikania. V praxi však mnohí z nich vykonávajú prácu v závislosti na iných podnikateľoch, čo je v rozpore s definíciou samostatne zárobkovej činnosti (SZČO).

Rozsiahle kontroly odhalili vysoké čísla

V roku 2023 inšpekčné orgány uskutočnili viac ako 18 000 kontrol zameraných na overenie dodržiavania zákona, ktoré zahŕňali takmer 35 000 jednotlivcov.

Tieto kontroly ukázali, že nie je výnimkou, keď živnostník pracuje pod podmienkami, ktoré sú charakteristické pre zamestnancov, napríklad je zaradený do organizačnej štruktúry firmy, podlieha priamym pokynom a je pravidelne prítomný na pracovisku.

Aj keď je dokazovanie švarcsystému komplexné, očakáva sa, že nové legislatívne zmeny a posilnenie kontrolných orgánov by mali uľahčiť identifikáciu a trestanie týchto praktík.

Sankcie pre podniky, ktoré sa na tomto nelegálnom systéme podieľajú, nikoho nepotešia. Vysoké pokuty pre firmy môžu totiž dosiahnuť až do 200 000 eur. V prípade individuálnych živnostníkov hrozí pokuta vo výške 331 eur.

Pri pokute to však nekončí

Za nelegálne zamestnávanie na živnosť môžu byť firmy potrestané nielen finančne. Strácajú tým aj možnosť získavať štátne dotácie a zúčastňovať sa verejných obstarávaní.

Okrem toho, trestnoprávne postihy za účelové obchádzanie daní a poistného môžu viesť až k odňatiu slobody na 1 až 5 rokov.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah
Čo robiť, ak do vašej firmy príde kontrola?

Pokiaľ sa chcete vopred pripraviť na kontrolu, mali by ste si prejsť všetky zmluvy a pracovné postupy, aby ste mai istotu, že sú v súlade so zákonom.

Podniky by mali zabezpečiť, že živnostníci, ktorých využívajú, skutočne pracujú na nezávislých projektoch a nemajú status zamestnancov.

Firmy by tiež mali v prípade kontroly spolupracovať s inšpektormi a poskytovať potrebnú dokumentáciu či vysvetlenia týkajúce sa pracovných vzťahov so živnostníkmi.

Je zrejmé, že švarcsystém predstavuje nielen finančnú stratu pre štát v podobe nižších príjmov z daní a odvodov, ale aj sociálne riziko pre jednotlivcov. Tí totižto v dôsledku tohto systému prichádzajú o základné pracovné a sociálne práva.

Súčasnými zmenami a plánovanými opatreniami chce vláda zabezpečiť spravodlivejšie pracovné podmienky a ochranu práv všetkých pracujúcich na Slovensku.

Memex PC bannertxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.