Tisíckam firiem na Slovensku hrozí kolaps. Toto je 5 najrizikovejších odvetví

  • Slovenské firmy zmáhajú finančné ťažkosti.
  • Tretina firiem je ohrozená úpadkom.
  • Situácia je vážna vo viacerých odvetviach.
Novinky Slovenské firmy čelia riziku úpadku
Slovenské firmy čelia riziku úpadku. Zdroj:shutterstock.com/NaiyanaB
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Tisícky slovenských firiem čelia vysokému riziku kolapsu v dôsledku finančných problémov, ktoré eskalujú vo viacerých odvetviach ekonomiky. Podľa analýzy spoločnosti Finstat sa pravdepodobnosť úpadku firiem pohybuje medzi 30 a 40 percentami.

Napriek tomu, že minulý rok bolo až 65 percent firiem v dobrom finančnom zdraví, necelých 28 percent firiem sa nachádza v takzvanej šedej zóne s pravdepodobnosťou úpadku medzi 31 až 70 percentami.

Až sedem percent podnikov patrí do najrizikovejšej zóny s pravdepodobnosťou úpadku nad 71 percent. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na päť odvetví s najvyšším rizikom. O téme informoval portál Trend.

1. Cestovný ruch a gastro – riziko úpadku: 16,4 %

Cestovný ruch a gastro patrí medzi odvetvia s najvyššou pravdepodobnosťou úpadku. Sektor má vysoký podiel zadlžených podnikov, pričom až polovica firiem je v strate alebo dosahuje nulový zisk. Medzi spoločnosti, ktoré sú v červenej zóne, patrí napríklad aj prevádzkovateľ známeho festivalu Pohoda.

Odvetvie dopláca na dôsledky pandémie

Tento sektor silno zasiahla pandémia a pretrvávajúce ekonomické problémy ich situáciu ďalej komplikujú.

2. Potravinárske firmy – riziko úpadku: 13 %

Aj keď sektor potravinárstva v priemere nedosahuje alarmujúce výsledky, mnohé z jeho spoločností sú v zlej finančnej kondícii. Takmer polovica firiem v tomto sektore vykazuje stratu alebo sa pohybuje na hranici zisku. Firmy v potravinárstve čelia vysokým nákladom v pomere k tržbám, čo zvyšuje riziko ich  finančných problémov. V najrizikovejšej zóne sa nachádzajú napríklad spoločnosti Hydina Slovensko a Gemermilk.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.