Tieto kryptomeny začnú používať aj najväčšie banky na svete

  • Banky majú niekoľko významných dôvodov, prečo javia záujem o stablecoiny.
  • Národné meny budú v budúcnosti centrálne riadené vo forme CBDC.
  • Digitalizácia platobného systému môže spôsobiť narušenie súkromia.
Novinky Banky budú používať stablecoiny
Banky budú používať stablecoiny. Zdroj: shutterstock.com/Golden Dayz/Alexandros Michailidis

Trend CBDC

Trend, ktorý nás v bankovom sektore neminie, nesie názov CBDC. Tieto kryptomeny bude používať čoraz viac bánk po celom svete. Predstavte si klasickú digitálnu menu vo forme stablecoinu, ktorú ale bude vydávať a ovládať centrálna banka svojou menovou politikou.

Vlády majú v rukách moc určiť, ktorá mena bude stanovená za zákonné platidlo. A to je jeden z hlavných rozdielov oproti klasickým kryptomenám. CBDC bude totiž plne ovládaná menovou politikou – rovnako ako v prípade eur či dolárov. Jediné, čo sa zmení, bude ich digitálna povaha.

Čo je to digitálna mena centrálnej banky (CBDB)?

Čo je to digitálna mena centrálnej banky (CBDB)? Zdroj: shutterstock.com/TStudious

Koniec decentralizácie

Jednou z hlavných výhod klasických kryptomien je ich decentralizovaná povaha. To znamená, že neexistuje žiadna autorita ani tretia strana, ktorá môže svojvoľne meniť podmienky na trhu danej kryptomeny. CBDC predstavujú presný opak a popierajú pôvodnú myšlienku digitálnych mien. CBDC budú totiž centrálne riadené.

CBDC ponúknu výhody ako rýchlosť, efektivitu, menšie náklady a transparentnosť. Na druhej strane sa kritici obávajú absolútneho dohľadu nad finančným životom občanov. Súkromie používateľov tak môže byť vážne narušené. Ďalším rizikom je stále nedostatočná infraštruktúra a technologický pokrok.

Stablecoiny majú vysoký potenciál zmeniť bankový sektor tým, že ponúknu rýchlejšie, lacnejšie a stabilnejšie transakcie. S rastúcim záujmom o kryptomeny a blockchainové technológie bude zaujímavé sledovať, ako banky po celom svete začnú využívať stablecoiny vo svojich službách.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

SpäťStrana 3/3
Ďalej
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.