Tieto kryptomeny začnú používať aj najväčšie banky na svete

  • Banky majú niekoľko významných dôvodov, prečo javia záujem o stablecoiny.
  • Národné meny budú v budúcnosti centrálne riadené vo forme CBDC.
  • Digitalizácia platobného systému môže spôsobiť narušenie súkromia.
Novinky Banky budú používať stablecoiny
Banky budú používať stablecoiny. Zdroj: shutterstock.com/Golden Dayz/Alexandros Michailidis
BitmarketsOkazio mobil

Dôvody, prečo majú banky záujem o stablecoiny

Stablecoiny sú jeden z hlavných pilierov celého kryptomenového trhu. Držitelia kryptomien a obchodníci ich často používajú na konverziu digitálnych mien, prípadne si do nich ukladajú rezervy na burzách, aby mohli likvidne presunúť kapitál do iných projektov. Okrem toho ich možno tiež uzamykať v sieti a zarábať tak úroky. Ich využitie však siaha za hranice kryptomenového sektoru. Medzi hlavné výhody patrí:

  • Náklady: Transakcie v stablecoinoch sú podstatne lacnejšie v porovnaní s tradičnými peniazmi, pretože neexistuje žiadny sprostredkovateľ.
  • Rýchlosť: Stablecoiny ponúkajú rýchlejšie zrealizovanie transakcie ako tradičné peniaze. Na medzinárodný prevod klasických peňazí musíte často čakať aj niekoľko dní.
  • Flexibilita: Stablecoiny sa môžu ľahko prispôsobiť súčasnému platobnému systému. Reálne by tak vedeli slúžiť ako alternatíva k peniazom. Práve v tejto oblasti banky kladú dôraz na zavedenie CBDC, ktoré by sa mohli viazať na stablecoiny.
  • Stabilita: Už z názvu vyplýva, že stablecoiny sú stabilné. Vďaka tomu je možné ich používať v bežnom platobnom styku. Sú menej rizikové a banky ich môžu používať bez toho, aby čelili volatilite kryptomenového trhu.
  • Decentralizácia: Stablecoiny sú kľúčovým hráčom v sektore decentralizovaných financií, vďaka čomu by banky mohli využívať inteligentné zmluvy na spravovanie úverov, pôžičiek alebo poistení.

Používate stablecoiny?

Stablecoiny

Stablecoiny. Zdroj: shutterstock.com/David Sandron

Samozrejme, existuje omnoho viac dôvodov. Tieto sú však najdôležitejšie. Banky skutočne môžu využiť potenciál stablecoinov, no v tejto otázke sú zatiaľ opatrné. Regulačné prostredie kryptomien je totiž neporovnateľne zaostalé v porovnaní s tradičným peňažným a kapitálovým trhom.

Banky preto len tak nedopustia jednoduchú integráciu, keďže stablecoiny musia podliehať prísnym pravidlám, aby sa predišlo praniu špinavých peňazí a iným nelegálnym aktivitám.

SpäťStrana 2/3Ďalej
Best Wallet PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.