- Až 2 000 Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o tom vedeli.
- Na Slovensku diagnostikujú ročne vyše 4500 nových prípadov rakoviny hrubého čreva.
- Test na skryté krvácanie stojí 12 eur, liečba pokročilej rakoviny až 25-tisíc eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila znepokojivé štatistiky o účasti poistencov na preventívnych vyšetreniach. Napriek tomu, že Slovensko dlhodobo vedie európske rebríčky vo výskyte rakoviny hrubého čreva, na skríningové vyšetrenia prichádza len zlomok pozvaných pacientov.
Odborníci varujú, že až 2 000 Slovákov môže trpieť kolorektálnym karcinómom bez toho, aby o svojom ochorení vedeli.
„Ak by sa všetkých takmer 102-tisíc pozvaných zúčastnilo na vyšetrení na kolorektálny karcinóm, mohli by sme potenciálne zachytiť viac ako 1 900 prípadov tohto ochorenia,“ upozorňuje predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových. „To znamená, že na Slovensku môžeme mať približne 2 000 ľudí, ktorí majú kolorektálny karcinóm a nevedia o tom.”
Podľa najnovších dát VšZP je účasť na preventívnych prehliadkach alarmujúco nízka. Na preventívnu prehliadku k všeobecnému lekárovi prišlo len 30,64 % poistencov, ktorí na ňu majú nárok. U stomatológa sa na preventívnej prehliadke zúčastnilo 42,7 % poistencov a u gynekológa 38,3 % poisteniek.
Ešte výraznejšie zaostáva prevencia u urológa, kde sa na preventívnej prehliadke zúčastnilo iba 10,24 % oprávnených poistencov. Jediným pozitívnym ukazovateľom je vysoká účasť (viac ako 90 %) u pediatra.
Štatistiky v oblasti onkologických skríningov sú ešte znepokojivejšie. Na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka reagovalo iba 12,5 % pozvaných poistencov. Pri skríningu rakoviny krčka maternice sa na vyšetrenie dostavilo len 11 % pozvaných žien a pri mamografických vyšetreniach bola účasť dokonca len 4,4 %.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Každé vyšetrenie zachraňuje životy
Napriek nízkej účasti sa v roku 2024 podarilo diagnostikovať 388 prípadov kolorektálneho karcinómu a v 27 prípadoch sa potvrdilo onkologické ochorenie krčka maternice. „Napriek nízkej účasti vidíme, že aj malé percento zachytených prípadov znamená zachránené životy a finančné úspory v systéme,” zdôrazňuje Jurových.
Členka predstavenstva VšZP Denisa Slivková dodáva:
„Každá zachránená minúta, každý zachránený život má pre nás nevyčísliteľnú hodnotu. Napriek nízkej účasti na preventívnych programoch pokračujeme v ich rozvíjaní a zlepšovaní.”
VšZP od apríla 2025 umožňuje skríningovú mamografiu ženám už od 45 rokov, hoci podľa platnej legislatívy majú na ňu nárok ženy až od 50 rokov. Zákonná veková hranica sa posunie na 45 rokov až od júla.