Tesco má problémy. Reťazec zarobil o polovicu menej než líder trhu

  • Súboj maloobchodníkov na Slovensku prehráva Tesco.
  • Reťazec prišiel o druhé miesto v tržbách.
  • Situácia sa s príchodom Biedronky môže zhoršiť.
Novinky Tesco stráca svoju pozíciu na trhu
Tesco stráca svoju pozíciu na trhu. Zdroj: shutterstock.com/Stefan Sutka
BitmarketsBitmarkets

Tesco bolo ešte pred pár rokmi lídrom slovenského maloobchodného trhu. To však dnes už neplatí. Nedávno zverejnené hospodárske výsledky odhalili, že britský reťazec u nás stratil aj druhú priečku. Víťazom na slovenskom trhu je nemecký Lidl, ktorý dosiahol v minulom roku dvakrát väčší zisk ako Tesco. Na tému upozornil portál Index.

Maloobchodný reťazcom sa v roku 2023 na Slovensku mimoriadne darilo. Všetkým rástli tržby a aj zisky. Ich výsledky sa vyšplhali na nové rekordné úrovne. Sily na trhu sa však preskupili a poradie najúspešnejších maloobchodníkov sa zmenilo.

Prekvapenie: Kaufland predbehol Tesco

Britská sieť supermarketov Tesco prišla na Slovensko ešte v minulom tisícročí. Prvý hypermarket vyrástol v roku 1998 v Nitre. O desať rokov neskôr reťazec do predajní priniesol aj svoju módnu značku F&F a služby Tesco mobile.

Tesco má problémy

Tesco kraľovalo slovenskému maloobchodnému trhu až do príchodu nemeckého Lidla, ktorý ho v roku 2020 prekonal v tržbách a stal sa neohroziteľným lídrom. Aktuálne sa už Tesco nachádza až na treťom mieste, pretože ho v ziskoch porazil Kaufland.

Koľko zarobili najväčšie reťazce

Tesco dosiahlo v roku 2023 tržby vo výške 1,71 miliardy eur a jeho zisk narástol na 82,32 miliónov eur, ako ukazujú dáta na Finstate.

Kauflandu sa darilo ešte lepšie, pri tržbách vo výške 1,75 miliardy eur vygeneroval zisk 93,20 miliónov eur.

Lidl sa stal jednoznačným víťazom. Jeho tržby prekonali dvojmiliardovú hranicu, čo sa doposiaľ na Slovensku nepodarilo žiadnemu maloobchodníkovi. Nemecký reťazec ukončil rok 2023 so ziskom 160 miliónov eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.