Hlavným iniciátorom zmeny zákona s cieľom znížiť daň z obchodovania kryptomien, je rovnako ako pri poslednom predložení Peter Cmorej, zo straty SaS. Ku predloženému zákonu prebehla minulý týždeň v stredu aj diskusia v liberálnom dome, kde sa hostia mohli pýtať otázky a prípadne navrhnúť ďalšie zmeny.
Čo sa má zmeniť?
Hlavným cieľom zmeny zákona je znížiť daňové a odvodové zaťaženie pre držiteľov kryptomien, ktorí ich vlastnia aspoň jeden rok. Miesto vysokých odvodov a daní sa bude zdaňovať po roku držania iba 7 % sadzbou.
Keďže rovnaká zmena zákona sa môže predložiť do národnej rady iba raz za 6 mesiacov, tak značná časť pôvodného návrhu musela byť pozmenená. Ako ale uviedol na diskusii poslanec Peter Cmorej, v druhom čítaní bude priestor znovu zakomponovať do návrhu podstatné zmeny, ktoré boli v pôvodnom návrhu zákona v závere minulého roka. Ak by zmena zákona prešla, účinnosť by mohla nadobudnúť už 1. januára 2024. Ku zmene zákona sme oslovili otázkami aj poslanca Petra Cmoreja.
Pán poslanec, prečo Slovensko potrebuje nižšie daňové a odvodové zaťaženie pri zisku z kryptomien?
Súčasné daňovo-odvodové zaťaženie je také vysoké a komplikované, že nikto tu zisky z krypta nepriznáva. Štát z toho nič nemá a krypto je vytlačené do nelegálnej šedej zóny. Zníženine daní môže len pomôcť, či už príjmom štátneho rozpočtu alebo k väčšej ochote užívateľov dodržiavať nastavené regulácie. Krypto je už dnes obrovským hospodárskym odvetvím a je nelogické, aby Slovensko odmietalo jeho prínosy.
V NR SR ste už rovnaký zákon raz predložili a neprešiel. Čo sa odvtedy zmenilo a akú reálnu šancu dávate, že zákon tentokrát prejde?
Myslím si, že viacero poslancov pochopilo, že to bolo zlé rozhodnutie. Dôkazom je, že pod návrh zákona sme podpísaní poslanci z viacerých politických strán. Mnohí poslanci pred pol rokom nevedeli o čom vlastne hlasujú, čo dúfam, že už sa teraz nestane. Návrh novely zákona je pod bodom 80. schváleného programu schôdze (tlač 1654) – návrh skupiny poslancov na zmenu zákona o dani z príjmov 595/2003 Z. z.. Ak chcú vaši čitatelia zvýšiť šance na prijatie pozitívnych zmien, napíšte svojmu poslancovi, najlepšie cez sociálnu sieť, že práve toto je bod, na ktorom vám záleží.
Diskusia v liberálnom dome
Minulý týždeň v stredu o 18:00, sa konala diskusia, kde sa zúčastnení mohli pýtať otázky alebo navrhnúť prípadné zmeny v návrhu na zmenu zákona. Počas hodiny a pol odznelo niekoľko zaujímavých myšlienok. Na diskusiu prišli ako rečníci okrem poslanca aj Peter Kris a Dávid Stancel. Vybrali sme niekoľko dôležitých bodov, ktoré odzneli.
Firmy si hľadajú svoju jurisdikciu. „V súčasnosti bude prijatá celoeurópska regulácia MiCA, ktorá bude zjednocovať zákony v členských štátoch EÚ. Každý štát ale bude samostatne udeľovať licencie pre kryptomenové biznisy, ktoré ale budú platné v celej EÚ. A tam, kde to bude najjednoduchšie, tak tam všetky firmy budú smerovať. Zároveň dôležité, čo budú firmy zohľadňovať, bude aj výška zdanenia.”
Na Slovensku zároveň, v prípade zlepšenia podmienok pre kryptomenové firmy a zníženia daňovej a odvodovej záťaže, môže vzniknúť nový kryptohub. Napríklad ako v Česku pôsobí Satoshi Labs, ktorá vytvorila prvý mining pool pre ťažbu bitcoinu a zároveň prvú kryptomenovú peňaženku.
Často sme do redakcie dostali posledné mesiace otázky, či sa chystá zmena zdanenia z kryptomien aj pre firmy. Pre kryptonadšencov, ktorí si na obchodovanie a investovanie do kryptomien založili firmu, bohužiaľ dobré správy nemáme. U takmer všetkých typov v prípade firiem platí jednotná 21 %, respektíve 15 % daň. Zmena zákona by pravdepodobne u tohto typu podnikania neprešla.
Peter Cmorej na záver diskusie povedal, že „na hlasovanie sú zatiaľ podpísané 3 poslanecké kluby, ktoré prejavili ochotu hlasovať za tento zákon.”
Celú diskusiu si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Prečítaj si aj: Rozhovor s poslancom NRSR Petrom Cmorejom – Návrh na zníženie daní z kryptomien by mohol prejsť ešte v tomto volebnom období