Temu má vážny problém. Je toto koniec superlacných nákupov?

  • Európska komisia žiada od Temu odpovede.
  • Chce vedieť, ako platforma bojuje proti nelegálnym produktom vo svojom obchode.
  • Zaujíma ju tiež kvalita tovarov a ochrana osobných údajov zákazníkov.
Novinky Európska komisia si posvietila na Temu
Európska komisia si posvietila na Temu. Zdroj: shutterstock.com/Markus Mainka/Just dance
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Toto nie je prvýkrát, čo sa Temu dostalo do hľadáčika regulačných orgánov. Už 31. mája 2024 bola spoločnosť označená za veľmi veľkú online platformu (VLOP) v rámci DSA, čo znamenalo sprísnenie podmienok jej fungovania.

V júni 2024 žiadala Európska komisia od Temu informácie o opatreniach prijatých na splnenie povinností DSA. Tieto povinnosti sa týkali mechanizmu „Notice and Action” na oznamovanie nezákonných výrobkov, ochrany neplnoletých osôb, transparentnosti odporúčacích systémov a vysledovateľnosti obchodníkov.

Sťažnosti na kvalitu výrobkov

Problémy Temu siahajú ešte ďalej. V máji 2024 podalo sedemnásť spotrebiteľských organizácií z Európy sťažnosť na túto platformu. Dôvodmi ich sťažností boli nízka kvalita produktov, zavádzajúce ceny či dokonca predaj oblečenia a hračiek obsahujúcich škodlivé látky.

Okrem toho sa objavili tiež obvinenia, že Temu využíva manipulatívne techniky na zvýšenie spotreby zákazníkov. Tieto praktiky nútia ľudí míňať viac peňazí, než pôvodne plánovali.

Čo to znamená pre Slovákov?

Pre slovenských zákazníkov, ktorí si obľúbili supervýhodné nákupy na Temu, to môže znamenať koniec éry extrémne lacných nákupov. Ak bude platforma nútená implementovať prísnejšie kontroly kvality, bezpečnosti a pôvodu produktov, nevyhnutne to ovplyvní aj ceny.

Na druhej strane, tieto zmeny môžu viesť k vyššej ochrane spotrebiteľov. Produkty predávané na platforme by tak mali byť bezpečnejšie a kvalitnejšie, čo v konečnom dôsledku môže byť pre zákazníkov prínosom, a to i napriek možnému zvýšeniu cien.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Koniec peniazom ležiacim v bankách. Nová stratégia EÚ zmení vaše investovanie

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie