- Ťažba kryptomien spotrebuje toľko energie ako celá krajina Poľsko.
- Obnoviteľné zdroje energie využíva už viac než polovica ťažiarov.
- Nové technológie znižujú energetickú náročnosť a podporujú ekologickú udržateľnosť.
Čiastočným riešením je recyklácia
Hoci samotný proces ťažby kryptomien nemožno recyklovať, zariadenia a energiu používané pri ťažbe recyklovať možno. Recyklácia týchto častí má potenciál zmierniť negatívny vplyv na životné prostredie, najmä v prípade ťažobných zariadení, ako sú ASIC a GPU (Graphics Processing Units). Keďže tieto zariadenia pracujú nepretržite, opotrebúvajú sa rýchlejšie než bežné počítače. Niektoré firmy už ponúkajú služby recyklácie hardvéru na ťažbu kryptomien. Tieto spoločnosti rozoberajú staré ASICy a získavajú z nich opätovne použiteľné materiály, ako sú meď, hliník a vzácne kovy. Recykláciou je možné získať až 90 % materiálov z ťažobných zariadení. Konkrétnym príkladom je spoločnosť Beyond Surplus, ktorá poskytuje recyklačné služby pre Bitcoin ASIC a GPU zariadenia, pričom zabezpečuje, že komponenty sú opätovne použité, recyklované alebo zlikvidované ekologicky zodpovedným spôsobom.
Kovy, meď a plasty zo zariadení možno znovu použiť, čím ťažobné farmy znižujú množstvo elektronického odpadu. Keďže tento odpad obsahuje cenné materiály ako zlato, striebro a vzácne kovy, recyklácia šetrí zdroje a zabraňuje hromadeniu odpadu na skládkach.
Riešenie ponúka aj blockchain
Hoci recyklácia zariadení a využívanie obnoviteľnej energie sú pozitívnymi krokmi, kľúčové riešenie môže priniesť energeticky úspornejšia blockchainová technológia. Blockchain umožňuje vytvárať transparentné a nezmeniteľné záznamy o uhlíkových kreditoch, čím zabezpečuje ich presné počítanie a využitie. Táto technológia podporuje využívanie čistej energie, napríklad umožnením obchodovania s obnoviteľnou energiou. Zabezpečuje tiež lepší prístup k čistej energii v rozvojových krajinách prostredníctvom peer to peer obchodovania, čím znižuje závislosť od centralizovaných elektrických sietí. Napriek týmto výhodám si blockchain vyžaduje výrazný posun smerom k udržateľným praktikám. Tento proces začína využívaním už spomenutých obnoviteľných zdrojov energie a efektívnym manažmentom odpadu.