- 4-dňový pracovný týždeň by mohol byť realitou aj na Slovensku.
- Minister Erik Tomáš sa ale obáva krátenia miezd.
- Podporu má aj v prípade predsedu vlády Roberta Fica.
Sen mnohých, 4-dňový pracovný týždeň, by mohol nabrať reálne kontúry. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny je pripravené na otvorenú diskusiu. Téme sa venoval portál oPeniazoch.
Minister tohto rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD) má ale jednu zásadnú podmienku. Nesmie dôjsť ku kráteniu miezd, takže zamestnanci budú musieť zarobiť rovnakú čiastku ako keby pracovali 5 dní v týždni.
Takéto fungovanie si vie rezort predstaviť napríklad v prípade konzultačných firiem, no problémom by mohol byť napríklad výrobný priemysel. Aj keď by teda 4-dňový pracovný týždeň prešiel do platnosti, netýkal by sa všetkých, ale len miest, kde je to možné a neohrozí to fungovanie a záväzky danej firmy.
Za túto zmenu myslenia firiem môže aj celosvetová pandémia koronavírusu, keď sa postupne prešlo na prácu z domu a firmy zistili, že im to takto vyhovuje. Aj aktuálny premiér Robert Fico (Smer-SSD) uznal, že Slovensko by vo veľmi krátkom čase mohlo patriť ku krajinám, ktoré zavedú 4-dňový pracovný týždeň, ale zatiaľ iba ako experiment.
Túto tému otvorila už minulý rok Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Predsedníčka Monika Uhlerová sa dokonca vyjadrila, že v hre už nie je otázka zavedenia skráteného pracovného týždňa, ale mali by sa zamerať na to, ako a kde ho postupne aplikovať.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
4-dňový pracovný týždeň testovala aj slovenská banka
Jedna z najväčších bánk sa v posledných mesiacoch taktiež zapojila do experimentu a testovala 4-dňový pracovný týždeň v praxi. Pre portál TVNOVINY mala VÚB jasné výsledky.
Hovorca Dominik Miša uviedol, že po vyhodnotení experimentu zistili, že o fixný pracovný kalendár, kde by bol pracovný fond rozdelený na 4 dni, pričom piaty deň by mal zamestnanec voľný, nebol vôbec až taký záujem a zároveň v takomto nastavení nedokázala pracovať celá banka.
Pre chod banky tak bol prospešnejší prechod na flexibilný pracovný čas. Benefitom je najmä príležitosť pre lepšie rozvrhnutie pracovného času, ale popritom schopnosť vybaviť si aj iné povinnosti. Taktiež sa často objavuje striedanie výkonu práce na pobočke a v pohodlí domova.
4-dňový pracovný týždeň má aj svoje nevýhody. Napríklad to, že zamestnanec si musí nadrobiť ten deň, ktorý v práci vynechá. V realite to teda znamená, že namiesto 8 hodín denne by mal odrobiť 10 hodín, aby sa mu ten jeden deň vykompenzoval.
Prečítajte si aj: 4-dňový pracovný týždeň sa stáva realitou aj na Slovensku. Zavádza ho táto banka