Telegram (TON) vybral takmer 2 miliardy USD – Čo sa dá od neho čakať?

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Telegram je známa, bezpečná sieť na komunikáciu. Zároveň táto spoločnosť tvorí vlastnú kryptomenu TON. Čo sa dá čakať od projektu, ktorý vybral takmer dve miliardy?

Telegram medzi najväčšími ICO

Telegram je druhé najúspešnejšie ICO V histórii kryptomien. S 1,7 miliardami je na druhom mieste za EOS, ktorému sa podarilo vybrať viac ako 4 miliardy dolárov. To sú sumy také nereálne, že je takmer nemožné uveriť tomu, či projekty sú vôbec schopné zmysluplne minúť.

V žiadnom prípade nie je možné, aby TON či EOS potrebovali toľko peňazí na vývoj. Lenže tieto financie nie sú len o vývoji, ale sú tiež dôležité na rozvoj ekosystémov. A tu už také množstvo peňazí môže mať zmysel. Investuje sa totiž do rozvoja aplikácií spojených s daným blockchainom. EOS tak napríklad buduje svoju vlastnú sociálnu sieť.

Čo presne bude robiť Telegram s vybranými financiami nie je jasné, ale v nasledujúcich riadkoch zistíme, že je naozaj veľa miest, kde možno investovať.

Smart kontrakty a programovacie jazyky

Kľúčová otázka je, čo môžeme od TONu čakať. Telegram buduje blockchain, ktorý by mal umožniť vznik rozsiahleho ekosystému. Ak si chcete urobiť základný obrázok, tak TON je podobný ETH. V prvom rade je to inteligentná platforma. Pod tým si môžete predstaviť to, že rovnako ako ETH bude mať TON vo svojom srdci decentralizovaný, virtuálny počítač. TON Virtual Machine umožňuje jednoduchú tvorbu a udržiavanie smart kontraktov.

TON používa vlastný programovací jazyk a tu sa už s ETH rozchádza. Kým ETH má Solidity, ktoré bolo vytvorené ako jednoduchý, programovací jazyk, tak TON má FiFT. FiFT je pravým opakom Solidity. Zložitý programovací jazyk má viesť k tomu, že na chaine budú budovať iba tí najlepší programátori, ktorí sa dokážu tomuto jazyku prispôsobiť. To má údajne zvýšiť kvalitu smart kontraktov v sieti.

Postupne by mali byť pridávané ďalšie možnosti programovacích jazykov ako C++. Identicky však aj ETH plánuje pre svoju verziu 2.0 pridanie mnohých programovacích jazykov. Go, Rust, Java, proste všetky tie, ktoré sú všeobecne známe a programátormi využívané.

Interoperabilita a multichain

Samotná architektúra systému už nepripomína ETH, ale skôr sa podobá blockchainom novej generácie. Tie zatiaľ nie sú všeobecne známe. Jedným z nich je Cosmos, ktorý sa usídlil medzi top kryptomenami. Ten je zložený z mnohých blockchainov. Centrálny blockchain sa volá Hub a na neho sú potom naviazané zóny, ktoré budú mať svoje vlastné, špecifické pravidlá.

TON prichádza s trochu odlišným prístupom, ktorý je založený na Shardingu. TON bude mať vo svojom srdci Masterchain. Na ten bude pripojené veľmi vysoké množstvo tzv. Workchainov, ktoré sa budú riadiť pravidlami Masterchainu.

Tieto Workchainy ale budú ešte rozdelené pomocou shardingu na veľké množstvo oddielov. To vyvoláva neistotu v tom, či TON systém bude bezpečný. Každý Workchain má byť totiž prirodzene rozdelený na 260 shardov. Pri nízkej prevádzke na sieti by sa tak dalo očakávať, že špecifické Workchainy môžu byť ohrozené útokom.

Rovnako ako Cosmos či Polkadot aj TON má jeden veľký cieľ a tým je interoperabilita medzi blockchainmi. To si môžete predstaviť tak, že na okraji systému budú overovatelia, ktorí budú môcť prevádzať majetky z jedného blockchainu na druhý.

Títo overovatelia musia byť zabezpečení pomocou stimulov. Aby sa nejaká entita mohla stať overovateľom, tak bude musieť v sieti TON stakovať mnoho natívnych tokenov. Vďaka tomu bude mať overovateľ interoperability dobrý dôvod na to, aby nikdy nezlyhal. V prípade zlyhania totiž príde o svoje mince.

Záver

TON buduje presne to, čo terajší svet blockchainu potrebuje. Platformu na rýchle a bezpečné smart kontrakty. Pri tom TONu pomôže nielen Proof of Stake (na rozdiel od EOS to nebude delegovaný proof of stake, takže sieť bude decentralizovaná), ale aj architektúra siete a sharding.

Kritickou vlastnosťou je interoperabilita. To je absolútne kľúčové na vybudovanie kvalitnej, globálnej a bezpečnej infraštruktúry. Vďaka prirodzenej aplikácii decentralizovaných búrz sa tak umožní vznik hlboko prepojenej a bezpečnej infraštruktúry na prenos hodnoty.

TON však nie je prívetivý k vývojárom a to je veľká škoda. Zatiaľ sa tak nedá očakávať, že TON urobí rýchlo dieru do sveta. Je však vidieť, že projekt ide správnou cestou a rozhodne si zaslúži pozornosť.

Čo čítať ďalej:

Temné tajomstvo Libry – Facebook vraj celý model skopíroval od blockchainovej firmy Hedera!

Zdroj:
cointelegraph.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb