Technológia zo Slovenska môže celosvetovo zmeniť systém platieb. Má to však háčik

  • Slováci vytvorili revolučnú platobnú metódu, ktorá obchodníkom ušetrí množstvo času.
  • Projekt sa nachádza v poslednej fáze, kde čaká na financovanie od štátu.
  • Tu však nastáva problém, pričom predbehnúť by nás mohli Rakúšania.
Ekonomika Slovensko má v rukáve zaujímavú technológiu
Slovensko má v rukáve zaujímavú technológiu. Zdroj: shutterstock.com/BUTENKOV ALEKSEI/Jacob Lund
Okazio PCBitmarkets

Slovensko je, zdá sa, opäť v niečom revolučné. Tím z Trnavy by mohol pomocou svojej novej technológie kompletne zmeniť platobný systém. Téme sa venoval portál TVNOVINY.

Hlavou projektu je Jana Malecková, ktorá sa vrátila zo Švajčiarska. Práve ona s tímom zhruba tridsiatich programátorov navrhla technológiu na superrýchly platobný systém. Projekt bol reakciou na výzvu Európskej komisie.

Prelomová technológia sľubuje rýchlejšie, lacnejšie a bezpečnejšie platby. Zatiaľ čo dnes trvá presunutie platby za tovar na účet obchodníka 14 dní, tak s novou technológiou by trval len 10 sekúnd, čo predstavuje skutočnú úsporu času.

Projekt sa aktuálne nachádza v tretej profitabilnej fáze, teda uvedenie platobnej metódy do praxe. Tu však nastáva problém, pretože štát podporu excelentných inovácií presunul na inovačný fond.

Slovensko môže zmeniť globálne platobné systémy

Slovensko môže zmeniť globálne platobné systémy. Zdroj: shutterstock.com/ViDI Studio

Znamená to, že pomoc z neho dostanú len ziskové firmy, kam startupy rozhodne nepatria, takže v tomto prípade majú smolu. Slovensko má aktuálne 12 takýchto projektov. K problému sa vyjadrila aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Problém sme zdedili. Povenujeme sa tomu a v prípade potreby budeme rokovať s ministerstvom financií, pretože tie prostriedky zatiaľ v rozpočte ministerstva hospodárstva nemáme. Riešime to, viem o tomto probléme. Určite sa to budeme snažiť doriešiť nejakým konsenzom.

Ďalším nepríjemným problémom je to, že o túto technológiu majú záujem aj Rakúšania. Dokonca Jana Malecková už dostala priamo pozvanie na stretnutie s predstaviteľmi tamojšej vlády, pričom sa už rozhodla, že naňho pôjde.

Slovensko nepatrí medzi inovatívne ekonomiky. Na vrchole rebríčka sú krajiny ako Švajčiarsko, Švédsko a USA. Slovensku patrí až 45. pozícia. Smutným faktom je, že v rámci EÚ sú za nami už len Rumuni.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

V USA úspešne zaviedli človeku mozgový implantát

Stojí za tým spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí miliardár Elon Musk, ktorý vlastní automobilku Tesla, vesmírnu spoločnosť Space X a sociálnu sieť X (predtým Twitter).

Jej pôsobenie sa datuje od roku 2016 a odvtedy pracuje na svojich mozgových implantátoch. Pred úspešnou operáciou na človeku sa tieto mozgové implantáty najskôr testovali na opiciach. Práve kvôli opiciam čelila spoločnosť Neuralink obvineniam, keď opice, ktorým tento čip implementovali do mozgu, neskôr zomreli. Spoločnosť to ale argumentovala tým, že tieto opice zomreli na následky smrteľných chorôb.

Zlom vo vývoji nastal minulý rok, keď americké úrady dovolili implementáciu čipov aj ľuďom. Neuralink následne spustil nábor dobrovoľníkov, pričom mal jednu podmienku. Uchádzač musel trpieť ťažkým fyzickým postihnutím.

Práve takýmto ľuďom majú mozgové implantáty od Neuralinku pomáhať. Takíto ľudia by mali vedieť pomocou myšlienok ovládať počítač alebo smartfón, čím by mohli komunikovať s okolím. Vybraný dobrovoľník sa podľa slov Elona Muska zotavuje z operácie dobre.

Prečítajte si aj: Budeme ovládať veci iba pomocou mysle? Čip implementovali prvýkrát do mozgu človeka

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.