Tatra banka varuje: Na Slovensku vyčíňa nebezpečný podvod. Zasiahol dokonca aj primátora

  • Tatra banka upozorňuje na nebezpečný podvod, ktorý sa šíri na Slovensku.
  • Podvodníci žiadajú peniaze v mene vašich známych.
  • Medzi obeťami je už aj primátor, ktorý musel verejne vyvrátiť, že by od kohokoľvek žiadal finančnú pomoc.
Novinky Tatra banka varuje Slovákov
Tatra banka varuje Slovákov. Zdroj: kryptomagazín
Coinfactory PC banerBitmarkets

Tatra banka aktuálne varuje Slovákov pred novým typom podvodu, ktorý sa masívne rozšíril na Slovensku prostredníctvom chatovacích aplikácií, najmä WhatsApp. Podvodníci sa pokúšajú získať prístup k účtom používateľov pod zámienkou účasti v ankete, ktorá má údajne pomôcť známemu v životnej situácii.

Ako informovali odborníci z Tatra banky, tieto podvody sú mimoriadne nebezpečné, pretože využívajú dôveru medzi blízkymi osobami. Naletieť môže naozaj každý, obeťou sa stal aj primátor.

Ako nový podvod funguje?

Podľa analýzy expertov z Tatra banky podvodníci postupujú premyslene a systematicky:

  1. Najprv získajú prístup k WhatsApp účtu obete, zvyčajne cez falošnú anketu, ktorá má údajne pomôcť priateľovi získať štipendium alebo inú výhodu.
  2. Po prístupe k účtu sa podvodníci dostanú k zoznamu kontaktov pôvodného majiteľa účtu.
  3. Následne začnú komunikovať s kontaktmi v mene pôvodného majiteľa a žiadajú o finančnú pomoc.

„Vďaka tomu, že správy prichádzajú z vášho kontaktu, vaši priatelia a rodina nemajú dôvod pochybovať o ich pravosti,” upozorňujú experti Mária Grofčík Mahútová a Robert Dékány z Tatra banky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Tatra banka zdôrazňuje, ako môžete podvod odhaliť

Spozornieť by ste mali už, keď vám príde náhla žiadosť o finančnú pomoc od známej osoby. Nebezpečné sú aj ankety, ktoré vyžadujú hlasovanie. Najdôležitejším varovným signálom sú situácie, ktoré vás nútia reagovať okamžite. Každú nevšednú komunikáciu by ste si mali overiť aj iným spôsobom.

Tatra banka upozorňuje na nebezpečné podvody

Tatra banka upozorňuje na nebezpečné podvody. Zdroj: shutterstock.com/Nadia acosta/tupungato

Späť
Strana 1/3Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.