Táto slovenská nemocnica ide do dražby. Jej história je plná dlhov a podvodov

  • Súkromná nemocnica v Hnúšti poputuje do dražby.
  • Dlhy už presiahli hodnotu stoviek tisíc eur.
  • Prevádzkovateľ nemocnice na súde dosiahol vydanie predbežného opatrenia.
Ekonomika Ďalšia nemocnica putuje do dražby
Ďalšia nemocnica putuje do dražby. Zdroj: shutterstock.com/momente/Gena Melendrez
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Nemocnica fungovala dve desaťročia. Za tento čas sa v nej vystriedali tisícky pacientov, no mala aj svoju odvrátenú stránku plnú dlhov. Téme sa venoval denník SME.

Reč je o nemocnici v meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota na juhu Slovenska. Do jej fungovania aktuálne zasiahla banka, ktorá si chce uplatniť záložné právo. To v konečnom dôsledku znamená, že nemocnica pôjde do dražby. Dlhy už presiahli hodnotu stoviek tisíc eur.

Problémy začali v roku 2006, keď ju prestalo prevádzkovať mesto a rozhodlo sa ju dať do súkromných rúk. Už vtedy vykazovala ročnú stratu 25 miliónov korún.

Následne nemocnica prešla pod firmu Aluna z Rimavskej soboty, ktorá patrila bývalému kulturistovi Petrovi Molnárovi. Tá mala za komplex nemocničných budov zaplatiť sumu 37 miliónov korún.

Súčasťou dohody bolo aj to, že minimálne 25 rokov musí nový majiteľ zachovať zdravotnícku starostlivosť. Už vtedy však mala dlhy a vyše 200 veriteľov.

Niektoré záväzky sú už vyplatené, iné sa snažíme riešiť, pri väčších sumách aj splátkovým kalendárom. Som však veľký optimista a do konca tohto roka by sme chceli dosiahnuť vyrovnanú bilanciu a následne zisk.

Nemocnica čelila hlavne dlhom

Nemocnica čelila hlavne dlhom. Zdroj: shutterstock.com/Don Mckenny

V roku 2010 nemocnica zrušila detské oddelenie a chirurgické oddelenie. S tým súviselo aj prepúšťanie personálu, ktorý na týchto oddeleniach figuroval.

Dlh voči Stredoslovenskej vodárenskej znamenal, že komplex budov odpojili od pitnej vody. Dlh zo 14-tisíc eur narástol v roku 2013 až na 57-tisíc eur.

Napriek opakovaným upomienkam, písomným i telefonickým, a výzvam, nejaví nemocnica žiadny záujem o úhradu. Naša spoločnosť preto poslala nemocnici list o prerušení dodávok vody s termínom 10. júla 2013.

Majiteľ to vyriešil tak, že nemocnica vodu odoberala neoprávnene a nelegálne z iného miesta. Okrem vody nemocnica neplatila ani za plyn. Medzitým zmenila prevádzkovateľa, ktorým sa stala spoločnosť Gemerclinic. Na jej čele stála manželka Petra Molnára. Dokonca bol bývalý kulturista obvinený z úverového podvodu.

Aj keď v nasledujúcich rokov patrila nemocnica v Hnúšti medzi najhoršie na Slovensku, podarilo sa jej dostať do štátneho programu oddlženia nemocníc ako jedinému súkromnému objektu.

Štátny program oddlženia nemocníc

V roku 2018 štátna firma Debitum, ktorú založilo ministerstvo zdravotníctva, za nemocnice zaplatila dlhy v Sociálnej poisťovni. V prípade spoločnosti Gemerclinic išlo o sumu 740-tisíc eur.

 

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nemocnica pôjde do dražby

Späť
Strana 1/2Ďalej
Memex PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.