Táto skupina Slovákov je najohrozenejšia. Nie sú to penzisti

  • Samoživitelia s deťmi vnímajú svoju finančný situáciu horšie ako pred rokom.
  • Na rozdiel od nich, seniori majú vytvorené úspory a nemajú dlhy.
Ekonomika Najohrozenejšou sociálnou skupinou sú samoživitelia
Najohrozenejšou sociálnou skupinou sú samoživitelia. Zdroj: shutterstock.com/Dueringerto
BitmarketsBitmarkets

Dve tretiny samoživiteľov s dvomi a viac deťmi nemá žiadne úspory. V porovnaní s minulým rokom vníma svoju finančnú situáciu horšie aj 65 % samoživiteľov s jedným dieťaťom, pričom viac ako polovica z nich má v súčasnosti požičané peniaze. Naopak, až 67 % seniorov uviedlo, že má vytvorené úspory. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu inkasnej spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorý realizovala agentúra AKO.

Neznamená to, že seniori sa u nás majú dobre. Je však jasne vidieť, že matky alebo otcovia, ktorí sú na výchovu detí sami, sú najohrozenejšou sociálnou skupinou,” uviedol riaditeľ spoločnosti Peter Dvornák.

Samoživitelia majú nízke úspory

Doplnil, že 38 % samoživiteľov s jedným dieťaťom a 67 % s dvomi a viac deťmi majú našetrené peniaze do výšky 1000 eur. Úspory v sume viac ako 5000 eur si jednorodičovské domácnosti vytvárajú v menšom počte, a to 26 % matiek alebo otcov s jedným dieťaťom a 33 % s dvomi a viac deťmi.

 

Z prieskumu vyplynulo, že dve tretiny samoživiteľov s jedným dieťaťom a 42 % s dvomi a viac deťmi cítia, že sa ich finančná situácia medziročne zhoršila. V porovnaní so seniormi vo veku 66 a viac rokov hodnotí svoju situáciu ako nezmenenú viac ako polovica z nich. Iba 36 % dôchodcov uviedlo, že sa zhoršila.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Samoživitelia majú dlhy

Najväčší problém majú samoživitelia so splácaním záväzkov a dlhov. Úver alebo pohľadávky po splatnosti má podľa inkasnej spoločnosti aktuálne iba 11 % seniorov vo veku 66 a viac rokov, pričom pri samoživiteľoch s jedným dieťaťom je to až 60 %. Svoje záväzky nezvláda splácať načas 10 % jednorodičovských domácností s jedným dieťaťom a v prípade dvoch a viac detí je to 25 %.

V rámci populácie celkovo pritom má dlhy po splatnosti iba 4,4 percenta respondentov prieskumu a medzi seniormi nad 66 rokov má nesplatené dlhy len jedno percento ľudí,” uzavrela spoločnosť.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TASRTAGY: