- Spoločnosť Benzinol za rok 2022 vykázala stratu vo výške 650 tisíc eur, a to aj napriek nárastu tržieb na 103 miliónov.
- Situáciu sa snaží využiť rakúsky OMV a mal by získať čerpacie stanice Benzinolu do svojho portfólia.
- Situáciu však musí ešte posvätiť Protimonopolný úrad, či nie je v rozpore s pravidlami trhu.
Spoločnosť Benzinol za rok 2022 vykázala stratu vo výške 650-tisíc eur, a to aj napriek nárastu tržieb na 103 miliónov. Situáciu sa snaží využiť rakúsky OMV a mal by získať čerpacie stanice Benzinolu do svojho portfólia. Situáciu však musí ešte posvätiť Protimonopolný úrad, ktorý sa bude zaoberať tým, či nie je v rozpore s pravidlami trhu.
Problémy Benzinolu
V lete čelil Benzinol problémom s dodávkami pohonných hmôt. Médiá sa zaoberali sťažnosťami zákazníkov, ktorí sa nedostali k palivám. To finančné výsledky spoločnosti podstatne ovplyvnilo.
Postavenie Benzinolu nebolo výhodné aj z toho dôvodu, že na trhu s palivami je množstvo veľkých spoločností. Ide o dlhodobých lídrov Slovnaft, Shell a poľský Orlen. V lete po medializovaných problémoch sa uvažovalo, že čerpacie stanice Benzinolu preberie práve gigant od našich severných susedov.
Our offshore platforms operating on three fields across Norwegian Continental Shelf will be powered by renewable energy, which will result in the abatement of over 88,000 tonnes of CO2 in 2024.
📄Learn more: https://t.co/Ph3vmDiwV0 pic.twitter.com/31yDqeyuec
— ORLEN Group (@ORLEN_Group) December 19, 2023
V roku 2022 sa Benzinolu ekonomicky nedarilo. Napriek tomu, že stúpol obrat spoločnosti, nezaznamenala zisk. V roku 2021 mala obrat vo výške necelých 93 miliónov, v roku 2022 sa zvýšili o 10 miliónov. Zvýšili sa jej však náklady, pretože hospodársky výsledok padol z plus 1 419 086 eur na negatívnych 659 017 eur straty.
Benzinol teda bol najslabšou spoločnosťou a nedokázal konkurovať týmto koncernom. Obchod ešte nie je uzatvorený a je možné, že v danom segmente dôjde k nejakým zmenám.
Prevzatie gigantom OMV
Spoločnosť OMV je gigantom v rámci trhu s palivami. Podstatne sa však angažuje aj v oblasti zelených energií. Ide napríklad o výrobu a distribúciu tzv. zeleného vodíka, ktorý môže byť palivom budúcnosti.
"Green hydrogen will play an important role in decarbonizing our business and achieving our #netzero goal by 2050." Sorin Ivanovici during the break out session about green hydrogen hosted by #OMV at the #csrDAY 2023. pic.twitter.com/3zRt9LafYK
— OMV Group (@omv) October 20, 2023
V rámci slovenského trhu ide o druhého najväčšieho prevádzkovateľa čerpacích staníc. Tretie miesto má Shell a zatiaľ štvrtá je spoločnosť Orlen. Všetky tieto spoločnosti majú expanzívne plány, čo pre Slovensko znamená dobrú dostupnosť čerpacích staníc aj v budúcnosti.
Seavelvet tanker carrying 90,000 tons of crude shipped from the Port of Ceyhan in Turkey to Omisalj in Croatia, from where the crude is transported to Slovnaft Refinery in Slovakia via the Adria Pipeline. MOL Group reaches historic well-to-wheel and diversification milestone. pic.twitter.com/sW7UX0iz6L
— Slovnaft (@Slovnaft) March 20, 2023
Vec je dnes na posudzovaní Protimonopolného úradu. Ten v stanovisku uvádza: „Protimonopolný úrad Slovenskej republiky dňa 14. 12. 2023 začal správne konanie vo veci posúdenia koncentrácie, ktorá spočíva v získaní priamej výlučnej kontroly podnikateľa OMV Slovensko nad aktívami predstavujúcimi 27 čerpacích staníc značky Benzinol, ktoré v súčasnosti prevádzkuje spoločnosť BENZINOL SLOVAKIA s. r. o. (Bratislava) s jej pridruženými spoločnosťami. Obe strany koncentrácie pôsobia na trhu maloobchodného predaja benzínu a nafty.”
Súboj o čerpacie stanice
Boj medzi prevádzkovateľmi čerpacích staníc na Slovensku tak bude pokračovať. Podstatným spôsobom do tohto prostredia vstúpila spoločnosť Orlen len nedávno v roku 2019. V lete tohto roku prebrala časť čerpacích staníc dominantného Slovnaftu, a to značky Oliva, ktoré sú umiestnené pri nákupných centrách.
Poľská značka sa chce dostať na druhé miesto na Slovensku, čo by mohla skomplikovať práve akvizícia čerpacích staníc Benzinolu. Druhé miesto si totiž na trhu upevní spomínaný OMV. Orlen prevádzkuje v súčasnosti približne 3000 čerpacích staníc. Na Slovensku je to 78.
Mohlo by Vás zaujať: Poľská čerpačka valcuje naše domáce značky. Šliape na päty aj Slovnaftu