Táto osoba neexistuje! – Umelá inteligencia vie generovať ľudské tváre a takto zničí demokraciu (okrem iného)

Okazio PCKvakomat mobil

Fake news (nepravdivé/vymyslené správy) – problém, ktorý už dlhšiu dobu sužuje (nielen) internet. Rusi nimi (vraj) ovplyvnili americké prezidentské voľby, iní zas nimi polarizujú spoločnosť na Twitteri a sociálnych sieťach… Spojte ich s obrovskými sieťami inteligentných botov na ovplyvnenie online ankiet a máte tu recept na ovládanie modernej internetovej civilizácie.

Dnes som na internete narazil na stránku, na ktorej umelá inteligencia generuje ľudské tváre a napadol ma skvelý spôsob, ako ešte viac zhoršiť túto situáciu. Nad témou fake news a spôsobom, ako proti nim bojovať, som sa totiž už dlhšiu dobu zamýšľal. Myslím si, že schopnosť procedurálne generovať ľudské tváre a jej využitie na rozširovanie fake news pomocou sociálnych sietí môže otriasť základmi našej spoločnosti.

Tip redakcie: 21 najväčších únikov dát za posledné roky – týka sa to miliárd ľudí, možno aj vás!

Prelude

Kedysi dávno pred 30-timi rokmi, keď vznikal internet si ľudia mysleli, že toto médium nás spojí. Momentálne to však vyzerá trochu opačne. Iste, existujú rôzne fóra a weby (medzi nimi aj Kryptomagazin), ktoré spájajú ľudí s rovnakými záujmami. Venujte však pozornosť posledným trom slovám – s rovnakými záujmami!

Je to logické. Nebudem pozerať/čítať to, čo ma nezaujíma. V konečnom dôsledku sa tak uzatvárame do bublín, v ktorých sa neustále uisťujeme, že práve tie naše názory sú „správne” a stále sporadickejšie prichádzame do kontaktu s ľuďmi, ktorí s nami nesúhlasia.

Tieto bubliny sa vytvárajú aj na sociálnych sieťach. Je v záujme každého webu ponúknuť návštevníkom príjemné prostredie, aby tam strávili viac času. Práve preto môžeme v posledných rokoch sledovať prudký vzostup hnutí, ktoré sú absolútne stupídne. Jeden príklad za všetky – Flat Earth society.

Falošné profily a ovplyvňovanie názorov

Čo to má spoločné s umelou inteligenciou, ktorá je schopná generovať ľudské tváre? Všetko! Spomínané stupídne extrémne názory získavajú stále viac a viac stúpencov. Získavajú tak takzvaný social proof. Ide o formu autority ktorá vychádza z toho, že čím viac ľudí má nejaký názor, tým je pravdepodobnejšie, že daný názor je pravdivý (aspoň v určitom kontexte).

Ľudia sú ovce (bez urážky) a radi nasledujú dav. Platí to o davoch v reálnom svete, ale aj na internete. Ak nejaké hnutie získa veľkú podporu na sociálnych sieťach, je pravdepodobnejšie, že sa k nemu pridajú noví ľudia. Ale ako získať veľkú podporu na sociálnych sieťach?

Nuž, môžete robiť to čo my a dlhé roky publikovať zaujímavé články o nejakej téme alebo môžete použiť armádu botov. Facebook, Twitter a ďalšie sociálne siete sú však stále lepšie v rozoznávaní skutočných profilov od tých fejkových.

A tu môžu boty využiť vygenerované fotografie neexistujúcich ľudí. Umelá inteligencia je dnes schopná vygenerovať ľudskú tvár, no v budúcnosti pravdepodobne bude schopná vygenerovať rôzne fotografie. Fotografie na pláži s kokteilom, fotografie narodeninových osláv, fotografie zo školy, práce, reštaurácie, k týmto fotografiám vytvoriť zmysluplné popisky a príspevky následne publikovať (napríklad) na Facebooku.

V konečnom dôsledku tak budú mať tvorcovia týchto botov kontrolu nad obrovským množstvom presvedčivých fejkových profilov. Profily budú žiadať o priateľstvo náhodných ľudí, potom ich priateľov, publikovať príspevky, ktoré získajú množstvo likov, komentárov a zdieľaní…

Môže vás zaujímať: Prečo hyperinflácii predchádza deflácia? – Takto imploduje dolár

AI > človek

A povedzme si na rovinu, tieto umelé inteligencie budú pravdepodobne úspešnejšie vo vytváraní príspevkov, ktoré zaujmú. Predsa len, umelá inteligencia môže rigorózne analyzovať nástenky svojich „priateľov” a vytvárať príspevky o ktorých si myslí, že budú mať najväčší dosah a získajú najviac likov. My, reálni ľudia, im budeme dávať feedback v reálnom čase.

A potom príde na lámanie chleba. Boty začnú písať a zdieľať rôzne nepravdivé správy a aktívne sa budú snažiť ovplyvniť individuálnych ľudí, a teda aj celú spoločnosť. Môžeme debatovať o tom, na čo všetko by sa takýto mocný nástroj dal použiť. Ovplyvňovanie demokratických volieb, zdiskreditovanie nepriateľov, štátov, vlád, šírenie nenávisti, ale aj lásky.

Je dôležité uvedomiť si, že toto v žiadnom prípade nie je sci-fi. Podobné siete botov reálne existujú a v budúcnosti budú stále väčšie a presvedčivejšie. Je dosť možné, že v nasledujúcej dekáde budete mať v komentároch zapálenú debatu s umelou inteligenciou. A dostatočne vyspelá umelá inteligencia vás pravdepodobne ovplyvní.

Google, Facebook, Amazon a ďalší technologickí giganti o vás vedia prakticky všetko a nemajú problém nazbierané informácie za poplatok zdieľať so svojimi business partnermi, s advertisermi, tajnými službami…

Fu! Takmer som zabudol. Tu je tá stránka, na ktorej AI generuje ľudské tváre (klik). ENJOY!

Čo čítať ďalej?

Putin chce obísť sankcie – Rusku má pomôcť kryptomena krytá zlatom

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Freedum fighters PCWallstreetpepe mobil baner