Táto kryptomena opäť zaujala investorov. Bude pokračovať v raste?

Novinky O túto kryptomenu je veľký záujem
O túto kryptomenu je veľký záujem. Zdroj: shutterstock.com/tungtaechit/sdx15/Alexandru Nika
Anycoin pc bannerBest Wallet mobil

Kryptomena Solana sa stala populárnou v poslednom bullrune, keď dokázala pomerne pravidelne realizovať závratné cenové rasty. Odborníci ju pasovali do pozície takzvaného „Ethereum zabijaka”. Napriek optimizmu sa vyskytli na sieti Solany problémy s jej funkčnosťou a cenovo klesla o viac ako 96 %. V súčasnosti podstatným spôsobom rastie. Na tento rast sú rôzne názory odbornej verejnosti.

Sieť Solana

Hlavným tromfom Solany v konkurencii iných kryptomien je v súčasnosti primárne rýchlosť jej siete. Takisto ide o výšku poplatkov, v čom jednoznačne prekonala Ethereum. To znamená, že jej sieť využíva široká kryptomenová verejnosť aj preto, lebo je rýchla a lacná.

SOL je vysoko výkonný blockchain, ktorý je na prvej vrstve navrhnutý tak, aby dokázal podporovať decentralizované aplikácie. Takisto dokáže zabezpečiť fungovanie veľkých kryptomenových projektov plánovaných a realizovaných vo veľkom meradle. To znamená, že Solana vie vyhovieť veľkým nárokom na jej sieť. Dokáže to predovšetkým svojou jednoduchosťou a rýchlosťou.

Napríklad aplikácia v reálnom svete na Solane môže byť decentralizovaná burza, kde sa každú sekundu uskutočnia tisíce obchodov. Architektúra Solany uľahčuje spracovanie týchto obchodov s cieľom dosiahnuť efektivitu, bezpečnosť a presnosť.

Solana pracuje na odlišnom princípe overovania. Ide o mechanizmus Proof of history. Ten je navrhnutý tak, aby generoval historický záznam na overenie výskytu udalosti v konkrétnom čase. Solana sa javí ako prominentný konkurent Etherea s novými, inovatívnymi nápadmi pre svoju blockchainovú architektúru.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Postupný rast

Od posledného dna dokázala Solana cenou rásť o viac ako 450 %. To do veľkej miery umožnil práve obrovský pokles v predchádzajúcom období. Týmto rastom sa však opäť dostala do centra pozornosti a v súčasnosti odborníci aj laická verejnosť uvažujú, čo môže Solana dokázať v nadchádzajúcom rastovom cykle.

Solana si vo veľkej konkurencii medzi kryptomenami drží svoje pozície predovšetkým rýchlymi a lacnými transakciami. Podľa Coinmarketcap je Solana siedmou najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie.

Trhový podiel pri existencii viac ako 36 000 kryptomien a pri dominantnom Bitcoine a Ethereu je pre Solanu 1,35 %. Okrem stablecoinov a dvoch dominantných kryptomien má v súčasnosti vyšší podiel na trhu len Binance Coin a XRP.

Ďalší vývoj Solany

Ako všetky kryptomeny, aj Solana a jej cenový vývoj bude závisieť predovšetkým od rastu Bitcoinu. Je podstatné aj to, či samotný „kráľ kryptomien” dá priestor altcoinom na rast. V prípade, že bude jeho vývoj pozitívny, Solana si pravdepodobne bude schopná udržať vysoké miery rastu. Aj v konkurenčnom prostredí si dokáže nájsť svoje miesto, zhodujú sa odborníci.

Niektorí analytici si myslia, že súčasný rast altcoinu je korekciou ceny z dlhého obdobia podhodnotenia. Názory sú rôzne. Základom je, že nie je takzvaným mŕtvym coinom. Podľa DigitalCoinPrice má cena kryptomeny Solana dosiahnuť do konca roka 2023 približne 83,44 dolárov. Na nasledujúci rok predikuje cenu približne na 94,60 dolárov. Do roku 2025 sa očakáva, že sa vyšplhá na 141,53 dolárov a do roku 2030 na 389,83 dolárov.

Vývojári Solany nezaháľajú ani v bearmarkete a v týchto dňoch zorganizovali medzinárodnú konferenciu Breakpoint 2023. Stretli sa tam osobnosti kryptosveta, ale aj vývojári a diskutovali o svojich víziách, ktorými sa bude Solana v budúcnosti inšpirovať.

Prečítaj si aj: VanEck šokuje svojou predikciou pre kryptomeny Solana a Ethereum

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.