Táto krajina zdvihne ceny palív o viac ako 500 %. Môže to mať vplyv aj na nás?

  • Ostrov v Karibiku dvihne ceny palív o viac ako 500 %.
  • Nasleduje aj zdražovanie elektriny a zemného plynu.
Ekonomika Krajina dvíha ceny pohonných hmôt o viac ako 500 %
Krajina dvíha ceny pohonných hmôt o viac ako 500 %. Zdroj: shutterstock.com/Sean Pavone/Victor Prilepa
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ostrov v Karibiku má finančné problémy. Miestna vláda sa preto uchýlila k nepopulárnemu kroku, a to zdražovaniu pohonných hmôt. Tie vystrelia až o stovky percent. O téme informoval portál HNonline.

Kubánska vláda svojim 11 miliónom obyvateľov oznámila, že od dátumu 1. február 2024 zvyšuje ceny pohonných hmôt v krajine. Dané zdražovanie ale nie je len o pár percent, ale o viac ako 500 %.

To znamená, že cena za liter bežného benzínu stúpne z 25 pesos na 132 pesos, na druhej strane cena prémiového benzínu sa zvýši z 30 pesos na 156 pesos.

Miestna vláda koncom decembra 2023 oznámila sériu opatrení zameraných na zníženie deficitu v čase vážnej hospodárskej krízy v krajine. Kubánska ekonomika klesla počas minulého roka o 2 % a inflácia dosiahla 30 %.

Kubánci sa musia pripraviť na drahšie palivo

Kubánci sa musia pripraviť na drahšie palivo. Zdroj: shutterstock.com/Delpixel

Navyše predstavitelia štátu už nie sú schopní udržať dotovanie cien palív. Kubánsky benzín je veľmi lacný v porovnaní s inými krajinami, ale v pomere k miestnym platom je pre domácich pre zmenu drahý.

Cenami pohonných hmôt zdražovanie v krajine ale nekončí. Vláda už stihla oznámiť tiež zvýšenie cien elektriny o 25 % pre veľkých spotrebiteľov v rezidenčných oblastiach a aj zvýšenie cien zemného plynu.

Aká bude situácia na Slovensku?

Rok 2024 vo svete palív možno prirovnať k tomu uplynulému. Viacerí experti sa totiž zhodujú v tom, že stabilizácia cien bude pokračovať. V hre je však aj niekoľko faktorov, ktoré môžu celú situáciu skomplikovať. V roku 2023 sa ceny pohonných hmôt stabilizovali v 20-centovom pásme.

V hre však stále ostávajú niektoré podstatné faktory, ktoré na situáciu na čerpacích staniciach nebudú mať najlepší vplyv. V prvom rade treba spomenúť konflikt medzi Izraelom a Hamasom. Ak bude napätie stúpať, stúpať bude aj cena ropy. Dôležitým faktorom je však aj kondícia globálnej ekonomiky.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

V hre je nová ekologická daň

Nemeckí vodiči si za pohonné hmoty po novom priplatia. Dôvodom je zvyšovanie daní z oxidu uhličitého. Pôvodných 30 eur za tonu emisií oxidu uhličitého sa ruší, po novom pôjde až o 45 eur.

Toto zvýšenie dane je spojené so snahou o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2045, za ktorou stojí kabinet nemeckého kancelára Olafa Scholza.

Na nemeckých čerpacích staniciach si tak vodiči priplatia. Od začiatku roka tam stojí liter nafty 1,739 eur, čo je o 9 centov viac v porovnaní s koncom roka 2023. V prípade benzínu Super E10 sa cena zvýšila o 14 centov na aktuálnych 1,769 eur.

Zaujímavosťou je, že zvyšovaniu cien pohonných hmôt v Nemecku nie je koniec. Ekologická daň sa totiž ešte zvýši v budúcom roku, pričom toto zvýšenie bude pomerne výrazné. Na rok 2025 totiž Nemci plánujú zvýšenie dane na 55 eur za tonu oxidu uhličitého.

Prečítajte si aj: Ekologická daň výrazne zvyšuje ceny pohonných látok. Doplatí na to aj Slovensko?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.